Atle Jan Larsen, fungerende kommunikasjonssjef i Plan- og bygningsetaten.

Plan- og bygningsetaten snur – Utsetter jakten  ny kommunikasjonssjef

Plan- og bygningsetaten i Oslo var i fjor høst på utkikk etter ny kommunikasjons­sjef. Det ble det ikke noe av, og nå skal de lyse ut stillingen på nytt.

Publisert Sist oppdatert

Det skriver fungerende kommunikasjons­sjef, Atle Jan Larsen, i en e-post til KOM24.

– Av flere årsaker har vi midlertidig satt ansettelsesprosessen på pause. Vi planlegger å lyse ut stillingen på nytt til våren. Inntil en ny kommunikasjonssjef er på plass, fungerer Atle Jan Larsen i rollen, skriver han.

– Kan du si noe om hvilke årsaker det er snakk om?

– Oslo kommune har vært i en prosess for å ansette ny etatsdirektør i Plan- og bygningsetaten. Prosessen tok noe tid, og vi ønsket at den nye etatsdirektøren skulle være involvert i utvelgelsen av ny kommunikasjonssjef. Det er hovedgrunnen til at ansettelsesprosessen midlertidig er satt på pause.

Vært med lenge

Larsen startet selv i etaten i 1999, og har også vært fungerende kommunikasjonssjef ved tidligere anledninger.

– Jeg kjenner etaten godt, de mange dyktige medarbeiderne våre og fagområdene vi er satt til å ivareta til beste for byen. Det gjør at jeg trives i rollen og er glad for at jeg kan fylle den frem til ny kommunikasjonssjef er på plass.

Kjetil Bjørnsrud hadde jobben før Larsen ble fungerende. Bjørnsrud er nå kommunikasjonssjef i Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon (DSS).

Søknadsfristen til stillingen i Plan- og bygningsetaten gikk ut 19. oktober i fjor. KOM24 omtalte søkerlisten, som viste at det i alt var 46 søkere til jobben.

To kandidater hadde trukket seg, mens syv navn var unntatt offentlighet. På listen var flere kommunikasjonssjefer- og direktører.

– Var dere fornøyde med bunken?

– Etter en samlet vurdering valgte vi å ikke gå videre med ansettelse i denne omgang.

«Videre med andre»

I stillingsannonsen stod det blant annet at etaten søker en «strategisk og tydelig kommunikasjonssjef som kan sette retning for etatens kommunikasjonsarbeid og styrke dialogen med innbyggere, utbyggere og samarbeidspartnere».

De ønsket seg en kandidat med høyere utdanning på «masternivå innen kommunikasjon, journalistikk, samfunnsfag eller tilsvarende».

Atle Jan Larsen skriver at de kalte inn folk til intervju før de besluttet å sette prosessen på vent. De som ikke ble kalt inn fikk følgende melding:

«Vi har nå vurdert alle søknader og har dessverre valgt å gå videre med andre søkere. Vi takker for interessen du har vist og tiden du har brukt på oss.»

– Kandidater som ble innkalt til intervju får alltid muntlig tilbakemelding fra ansettende leder etter intervjuet. I denne tilbakemeldingen får kandidatene også en begrunnelse for hvorfor de ikke ble innstilt til stillingen, skriver Larsen.

Plan- og bygningsetaten har kontorer i Vahls gate 1 i Oslo. Etaten har rundt 550 ansatte, og har ansvaret for kommunens overordnede arealplanlegging, plan- og byggesaksbehandling, kartforvaltning og kart- og delingsforretninger.

Nylig ble det også kjent at Forsvarsdepartementet har valgt å skrote sin prosess med å ansette ny kommunikasjonssjef.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS