Går til Burson etter tid som statssekretær
Marie Lamo Vikanes blir rådgiver i PR-bransjen – får grønt lys fra Karantenenemnda.
Tidligere statssekretær i Forsvarsdepartementet, Marie Lamo Vikanes (Sp), går inn i ny rolle som Senior Manager i Burson.
Hun skal gi råd til kunder om politiske prosesser i regjering, på Stortinget og i partiene. Vikanes tiltrer stillingen 11. august.
– Jeg gleder meg stort til å ta fatt på nye utfordringer, og å bli en del av et svært dyktig team i Burson, skriver hun i en tekstmelding til Altinget.
Karantenenemnda har vurdert overgangen og konkludert med at Vikanes verken ilegges karantene eller saksforbud. I vedtaket legger nemnda vekt på at hun har vært i permisjon siden september 2024, og at det nær har gått ett år fra permisjonsstart til hun begynner i den nye jobben.
Nemnda mener det tidsmessige skillet er tilstrekkelig for å opprettholde tilliten til forvaltningen.
Vikanes var statssekretær i Forsvarsdepartementet fra juni 2023 til februar 2025, da Senterpartiet trakk seg fra regjeringen etter intern uenighet om implementering av EU-direktiver. I perioden hadde hun blant annet ansvar for langtidsplanlegging, økonomi, personellpolitikk og intern sikkerhet.
Samtidig har partileder Trygve Slagsvold Vedum i en årrekke markert sterk skepsis til PR- og kommunikasjonsbransjen. I partiprogrammet slås det fast at Senterpartiet er «kritisk til det offentliges utstrakte bruk av dyre konsulent- og kommunikasjonstjenester».
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no