Siste Skrik har saksøkt staten. Saken er berammet i Oslo tingrett i september.

Siste Skrik tar staten til retten

Kommunikasjonsbyrået Siste Skrik Kommunikasjon har saksøkt staten ved Nærings- og fiskeridepartementet.

Publisert

Kommunikasjonsbyrået Siste Skrik Kommunikasjon har tatt ut søksmål mot staten ved Nærings- og fiskeridepartementet (NFD).

Saken er oppført som en tvistesak ved Oslo tingrett, og gjelder «oppgjør for leverte kommunikasjonstjenester».

Byråleder Elizabeth Hartmann bekrefter søksmålet overfor KOM24.

– Det handler om jobb vi har gjort, og fakturaer som ikke er betalt, sier hun.

Hovedforhandling er berammet til 1. og 2. september 2026, og før den tid skal partene i rettsmekling.

Første gang på 32 år

Byråleder Elizabeth Hartmann i Siste Skrik sier saken gjelder arbeid byrået har gjort, og fakturaer som ikke er betalt.

Hartmann beskriver søksmålet som et uvanlig skritt for byrået.

– Siste Skrik har eksistert i 32 år, og det er første gang vi tar et slikt rettslig skritt, sier hun.

Hun beskriver situasjonen som uvant og krevende.

– Det er veldig rart at dette plutselig skjer. Dette er en sak vi gjerne skulle vært foruten, sier Hartmann.

Hun ønsker ikke å kommentere kravets størrelse eller gå nærmere inn i konflikten.

– Jeg har ikke lyst til å prosedere saken i mediene. Det er verken bra for oss eller motparten. Vi får se om dette løser seg, sier Hartmann.

Sier byrået ikke jobbet for departementet

Selv om staten ved NFD står oppført som part, sier departementet at Siste Skrik ikke har hatt direkte oppdrag for dem.

Kommunikasjonssjef Lisa Nordøen i NFD sier rettssaken gjelder en kontraktstvist mellom Siste Skrik og Mesterbrevnemnda, ikke et direkte oppdrag for departementet.

Kommunikasjonssjef Lisa Nordøen opplyser at tvisten gjelder en kontrakt mellom Mesterbrevnemnda og Siste Skrik. Mesterbrevnemnda har ansvar for å forvalte og utvikle mesterbrevordningen i Norge.

Nordøen forklarer at NFD er saksøkt fordi Mesterbrevnemnda er registrert som et organisasjonsledd under departementet i Enhetsregisteret, og derfor er vurdert å ikke ha partsevne.

Partsevne betyr evnen til å være en juridisk part. Altså å kunne saksøke, bli saksøkt eller delta formelt i en sak.

– Mesterbrevnemnda er ikke en etat underlagt departementet og mottar ikke tildelingsbrev eller tilskuddsbrev. Ordningen er frivillig og selvfinansierende, sier Nordøen, som viser til Mesterbrevnemndas advokat for flere spørsmål.

Viser til forsvarlig pengebruk

KOM24 har kontaktet advokat Torstein Burkeland i advokatfellesskapet Burkeland, Lång & Co, som er oppført som prosessfullmektig i saken.

Kommunikasjonssjef Tormund Hansen Skinnarmo i Mesterbrevnemnda sier nemnda ønsker å forvalte mesternes penger på en forsvarlig måte.

Etter henvendelsen ble KOM24 vist videre til Mesterbrevnemnda.

KOM24 har spurt Mesterbrevnemnda om de bestrider kravet, hvorfor fakturaene ikke er betalt, og hva slags oppdrag kontrakten gjaldt, men nemda vil ikke svare på våre spørsmål.

Kommunikasjonssjef Tormund Hansen Skinnarmo skriver i en e-post at nemnda driftes for årskontingenten fra Norges aktive mestere.

– Nemnda ønsker å forvalte mesternes penger på en forsvarlig måte. Saken gjelder en privatrettslig tvist om pengekrav, skriver Skinnarmo.





Powered by Labrador CMS