Hanne Gjørtz gleder seg til jul.
Hanne Gjørtz gleder seg til jul.

#Julepraten

Hanne Gjørtz lover å bli bedre til å invitere til fest til neste år

Og leverer her en rekke tips til hva du kan gjøre på i julen, om været ikke er med deg.

Publisert

KOM24 har stilt sju spørsmål til en rekke folk i kommunikasjonsbransjen om året som har gått, og hva de gjør denne julen.

I dag er det kommunikasjonssjef i Oslo kommune, Hanne Gjørtz, som svarer i julepraten.

– Hva gjør du i julen?

– Jeg skal «hjem» til Ålesund og være sammen med familien i barndomshjemmet, verdens hyggeligste julehus. Vi skal gjøre som vi pleier: hygge oss, diskutere litt, spise, lese, synge, spille spill, pusle puslespill, se på TV og gå turer. Rolige dager med langsomme morgener. Kanskje skal jeg treffe venner fra barne- og ungdomstida. Håper på ålreit vær og vurderer å ta med ski, men må sjekke værutsiktene når det nærmer seg litt mer. 

Nyttårshelgen skal vi være på hytta i Nordmarka. Håper på snø der også, men der er håpet syltynt ser det ut til.

– Hva står på middagsbordet på julaften?

– Vi har svineribbe, pinnekjøtt og Vigramør (en grov pølse som lages på øya Vigra utenfor Ålesund der bestemoren min kom fra og familien har hytte). Mamma er fra Oslo og pappa fra Ålesund, men jeg tror egentlig ikke matvariasjonen stammer fra dem, men at sønnene mine introduserte ønsket om pinnekjøtt på et tidspunkt. Og da ble det jo slik.

– Hva vil du anbefale andre å lytte til/smake på/lese/se eller høre denne julen?

– Lytte til/høre: Jeg har veldig sans for «Tore og Haralds podkast» med Tore Sagen og Harald Eia. De har ofte finurlige og interessante varianter på aktuelle saker. Litt korte sesonger bare, jeg tror de tok juleferie midt i november en gang. Men det går fint an å høre episoder fra litt tilbake i tid. Jeg anbefaler selvsagt nyhetspodkaster som Aftenpodden, VGs Giæver og gjengen og BTs Nokon må gå. NRKs nyhetsmorgen er et must, men kanskje ikke akkurat i jula.

Hvis man ennå ikke har hørt podkasten «Pianisten» om jazzpianisten Maria Kannegård eller den om Liv Ullmann vil jeg anbefale dem. De er begge laget av Joachim Førsund som er en av de beste i formatet. Ligger på NRK-spilleren.

Smake på: Jeg har blitt introdusert til drikken «Glubbel» av en venninne. Hvit gløgg og musserende med mye godt i. Julesmaker og noe annet enn den vanlige gløggen. Anbefales! Og ovennevnte Vigramør vil jeg også anbefale. Den er mulig å få tak i i Oslo. Et veldig godt alternativ til medisterpølse, som jeg syns smaker litt lite.

Lese: Kyrre Andreassens «Ikke mennesker jeg kan regne med» og Frode Gryttens «Den dagen Nils Vik døde» har vært gode leseropplevelser dette året. Jeg liker historiske romaner, og gleder meg til Tore Skeies bok «Hardråde», om vår siste vikingkonge Harald Hardråde. Koste meg med hans forrige, «Hvitekrist», om Olav Haraldsson (den hellige). I jula skal jeg lese Marte Michelets bok om faren sin, Jon Michelet. Og så vil jeg anbefale alle å lese min venn Lars Ellings bok «Fyrstene av Finntjern» som riktignok kom for noen år siden, men plutselig kommer den neste boka og da gjelder det å være klar.

Se: Filmen «Stargate – en julehistorie» på kino. Nydelig filmatisering av boka. Om to jenter som vokser opp med en far som ikke klarer å ta godt nok vare på dem. Etter hvert stiller både en gammel nabo og andre heldigvis opp. De to jentene i hovedrollene er magisk gode. Og så er den filmet i mitt eget nabolag på Tøyen i Oslo. Så nettopp dokumentaren på Netflix om The New Yorker og har nylig sett «The Morning Show». Spennende og aktuelt. Og siste sesong av «Hjem til jul» var koselig. Brukte helgen på den.

– Hva er det morsomste du har opplevd dette året?

– På jobb lever jeg etter mantraet som daværende nyhets- og distriktsredaktør Anne Aasheim innprentet oss som ble ledere i NRK for første gang for 25 år siden. Hun sa: «Dere må passe på å ha det morsomt på jobb. Hvis dere over tid opplever å ikke ha det morsomt mer enn halvparten av tiden så kan det hende dere skal vurdere å finne på noe annet å gjøre». Det syns jeg er en god leveregel som jeg har hatt med meg i jobbene jeg har hatt siden. Og heldigvis for meg har jeg en knallfin gjeng jeg jobber sammen med på Byrådsleders kontor i Oslo så det veldig lett å ha det fint på jobb.

Sommerens roadtrip med sønnene mine i Finnmark var et privat høydepunkt. Jeg fikk sett igjen Hammerfest der jeg ble født og Kjøllefjord der jeg bodde til jeg var to år. Jeg har ikke vært der siden 1972 så det var på tide. Og så trengte samboeren min og jeg et nytt konsept etter at vi i fjor ble ferdige med å besøke alle stavkirkene her i landet (pluss den i Sverige og den i Polen). Så i sommer besøkte vi Trollhättans slussområde og Brekke sluser ved Halden i sommer. Slusesystemer var, for meg, overraskende fascinerende.

– Hva skal du bli bedre til neste år?

– Jeg skal bli flinkere til å invitere til fest og samvær selv om jeg verken er veldig flink til eller særlig opptatt av å lage mat. Vi var på en befriende fest i høst der det var medbrakt drikke, pizza og snacks som gjaldt. Det var helt herlig og veldig hyggelig. Null stress.

– Hva er din spådom for kommunikasjonsbransjen i 2026?

– Jeg har to. En om KI og en om måten vi kommuniserer med innbyggere på, spesielt under kriser.

KI kan hjelpe oss med å strukturere og spisse budskap, bedre lesbarheten og gjør oss mer effektive. Det er klart vi skal bruke det, men det må komme i tillegg at vi bruker våre egne hoder til læring, erfaringsutveksling og kreative ideer. 

Jeg håper 2026 bringer med seg noe mer kritiske diskusjoner om KI. Hva vi kan og hva vi ikke bør bruke KI til. Ikke alle kritikere har ryggen til framtida. Jeg er urolig for at vi er i ferd med å få en ung voksengenerasjon som bruker KI til det meste, sjelden eller aldri leser en hel bok eller dykker inn i en omfattende rapport for å finne ut av ting, men utelukkende forholder seg til KI-skapte sammendrag. Da mener jeg vi og de mister noe.

Det har vært en trend i flere år at innbyggerne ønsker informasjon tilpasset sine behov og i de kanalene de selv foretrekker. Og de har økende forventninger om å få medvirke i utviklingen av kommunen og nærmiljøet sitt. Det er veldig spennende for oss som jobber med kommunikasjon i kommunene, og er noe vi skal jobbe enda mer med neste år. Vi etablerer en felles medvirkningstjeneste fra nyttår, og vi jobber med en kanalstrategi for hele kommunen.

– I Oslo er de fleste ganske godt fornøyd med informasjonen fra kommunen, men i 2026 skal vi bli enda bedre. Det er vel kanskje mer et løfte enn en spådom …

– Hva er ditt nyttårsforsett?

– Jeg restarter egentlig mer etter sommerferien enn etter jul, men det er vel det vanlige: Litt mer striskjorte og havrelefse til midt i januar, tenker jeg. Gleder meg til det blir lysere og til skiføret kommer. Da skal jeg gå masse på ski. Og så skal jeg faktisk bruke årskortet mitt hos Nasjonalmuseet mer.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS