Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no
Dette sier direktoratet om fremtiden til de kom-ansatte i Go-Ahead
Foreløpig er det uklart hvem som blir med over til ny togoperatør.
Det britiske togselskapet Go-Ahead har driftet tog i Norge siden 2019, men snart er det slutt her til lands.
Vy har blitt tildelt kontrakten fra desember 2027, og tar da over driften av rutene deres på Sørlandsbanen og Jærbanen.
– Det er litt tidlig å si hva som vil skje med oss. Det skal jo komme en virksomhetsoverdragelse, og jeg regner med at Vy kan svare på flere spørsmål på et senere tidspunkt i prosessen, sa kommunikasjonsansvarlig Oda Berit Riska til KOM24 for noen dager siden.
Hun er en del av en kommunikasjonsavdeling på til sammen seks ansatte som jobber med markedsføring, kommunikasjon, kundeservice, forretningsutvikling og andre ting.
Anders Venbakken, seksjonsleder i persontrafikkseksjonen i Jernbanedirektoratet, skriver nå i en e-post til KOM24 at Samferdselsdepartementet i mandatet til direktetildelingen ba om at reglene i arbeidsmiljøloven §16-2 til 16-7 skal gjelde ved inngåelse av trafikkavtalen med Vy.
– Det er samme regler som ved virksomhetsoverdragelse ved en anbudsprosess, slik det er definert i jernbaneloven §8d, skriver Venbakken.
Videre om situasjonen til de ansatte skriver han følgende:
– Om kommunikasjonsstaben inkluderes i overdragelsen avhenger av hvem nåværende togoperatør, det vil si Go-Ahead, inkluderer i sin liste av ansatte som skal over til ny togoperatør og om ny operatør aksepterer denne listen.
Oda Berit Riska har på sin side jobbet i Go-Ahead siden 2020. Go-Ahead har, som andre togselskaper i Norge, av og til vært utsatt for kritikk. Dette har blant annet gått på manglende punktlighet og tekniske feil.
– Vi forventer at vi blir godt ivaretatt, og at vi får informasjon når den er tilgjengelig, sa Riska til KOM24 om det som skal skje framover.