Her er miljøaktivistene fra Extinction Rebellion samlet utenfor Anoraks lokaler i Oslo
Her er miljøaktivistene fra Extinction Rebellion samlet utenfor Anoraks lokaler i Oslo

Her demomstrerer klima­aktivister utenfor Anorak

– Så lenge de støtter Equinor kommer vi til å gjøre motstand mot dem.

Publisert

Miljøverngruppen Extinction Rebellion har den siste uken markert seg i Norge. Først med en storstilt demonstrasjon utenfor oljeraffineriet Mongstad, nord for Bergen, hvor de prøvde å sperre de fleste inngangene i halvannet døgn.

Milla Haugen, Extinction Rebellion
Milla Haugen, Extinction Rebellion

Fredag er de i Oslo og markerer seg hvor de begynte dagen med å ta seg inn hos Oljefondet og DNB og samtidig sperre innganger. Deretter marsjerte de gjennom Oslos gater og tok turen innom hos reklamebyrået Anorak og stod i gaten og ropte "Anorak you can´t hide, you´re supporting ecocide" og "keep it in the ground".

Grunnen til at de stoppet utenfor hos Anorak er deres kontrakt med Equinor.

– Anorak ville gjerne bli i skyggene og ikke komme ut som en stor støtte for Equinor, men det er det du er når du tar penger for å grønnvaske et så forfefrdelig selskap. Da hjelper du dem å grønnvaske saken, sier pressekontakt i Extinction Rebellion, Milla Haugen, til KOM24. 

De holdt også en tale utenfor reklamebyråets lokaler, hvor de sa at byrået ikke lenger er usynlig og at så lenge de hjelper Equinor, kommer Extinction Rebellion til å gjøre motstand mot dem. 

– Vi stod utenfor og ropte og skrek, så jeg tror de hørte oss, sier Haugen. 

Hun sier at det ikke kom noen representanter fra byrået ut for å møte dem.

– Det er ikke så overraskende. De liker sikkert ikke å bli konfrontert, sier hun.

– Men kontrakten Anorak har med Equinor er jo en helt lovlig kontrakt å ha, som deres reklamebyrå. Er det da rett å gå etter dem som aktør?

– Ja, jeg tenker det. De tar tak i mange millioner kroner i stedet for å velge det som er rett. Det som er rett er å ikke fremme fossilindustrien, sier hun. 

– Men stemmer det at Anorak holder seg skjult? De var jo veldig synlige da de inngikk kontrakten med Equinor?

– De vil jo bare være i bakgrunnen og tjene penger, ikke synlig som utad støtte for Equinor. De vil bare være i bakgrunnen og tjene penger, de vil fremme budskapet til Equinor, hevder hun. 

KOM24 har ikke fått tak i Anorak-sjef Pelle Josephson enda, men saken vil bli oppdatert med kommentarer fra han så fort som mulig. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS