Frilanseren slet med å få oppdrag – Så fikk han reklamejobb med Haaland
Fotografen Ludvik Baksaas jobber med reklame som frilanser. Etter en lang periode med varierende etterspørsel, fikk han plutselig et oppdrag med Erling Braut Haaland.
– Jeg har hatt flere ulike jobber de siste årene. Jeg har vært bryllupsfotograf, skolefotograf, jeg har servert smaksprøver på butikker og jobbet på restaurant, for å nevne noe, sier Ludvik Baksaas til KOM24.
Hortenseren begynte med fotografering for ti år siden, da han var 16 år gammel. Storesøsteren Jenny var inspirasjonskilden.
Oppdraget som skulle føre han inn i samme rom som fotballstjernen Erling Braut Haaland, oppsto etter at han sluttet som servitør på restauranten Spor av Nord i Oslo.
– Det passet ikke for meg. Jeg måtte si det til sjefen. Etter det sendte jeg ut mange e-poster til forskjellige selskaper i Oslo for å høre om de trengte noen til å jobbe med reklame, sier Baksaas.
Oppdrag med Nike
I e-posten sendte han også en mappe med alt han hadde jobbet med tidligere. Dette havnet blant annet hos et animasjonsselskap som hadde en reklameshoot med Haaland i planene.
– De ville ha meg med, men jeg fikk bare vite at det var med Nike og at en kjent person var involvert. Ikke at det var Haaland, sier Baksaas.
Jobben hans ble å bytte bakgrunnen ved hjelp av green screen og kommunisere med regissøren gjennom innspillingen. En travel Haaland hadde satt av 40 minutter til seansen.
– Det var uvirkelig å være med på. Jeg kunne aldri drømt om det, sier Baksaas.
Trangt økonomisk
De siste årene har vært tøffe for store deler av reklamebransjen. Flere byråer har gjennomført omfattende kutt, og flere frilansere har slitt med å få oppdrag.
For Ludvik Baksaas var jobben med Haaland en stor opptur etter en vanskelig periode.
– Det har vært tøft økonomisk, og jeg har prøvd å holde utgiftene mine så lave som mulig. En stund bodde jeg i en seilbåt på Aker brygge, sier Baksaas.
– Hvordan er betalingen for oppdragene du får?
– Når man først får en fotogig, er det veldig bra betalt. Men det er et slit å fylle kalenderen, og mye mer stabilt om man har en vanlig jobb, sier Baksaas.
Flere jobber
Han fikk for alvor dyrket sin interesse da han gikk på folkehøgskole i Kristiansand. Linjen het foto og backpacking, og innebar blant annet en reise til Iran.
Baksaas har tre søsken som alle er frilansere. Dette har hjulpet på interessen, i tillegg til at han beskriver en lærer på folkehøgskolen, Ingolf Mustafa Stokkeland, som en viktig kilde til inspirasjon.
I starten ble det oppdrag på mange festivaler og konserter, men med årene har Baksaas fått flere og flere oppdrag innenfor reklame. Greenpeace, Toyota og Vy er noen eksempler på aktører han har jobbet med.
– Hvordan må du tenke annerledes når du jobber med reklame?
– Man må tenke at man skal fremheve produktet, og at det er noe mer enn et salgsobjekt. Hvordan det kan brukes og hva som ligger bak er viktig å få fram.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no