Norge-kaptein Martin Ødegaard og medieansvarlig Morten Skjønsberg under en pressekonferanse foran en vegg med sponsorlogoer.

Dette betyr VM-deltakelsen for sponsorene: – Verdien er større enn noensinne

Det norske herrelandslaget i fotball skal delta i VM for første gang siden 1998. Det gjør forbundet til et enda mer attraktivt sponsorobjekt.

Publisert

4-1-seieren mot Italia i november satte all tvil til side. Det norske herrelandslaget i fotball skal delta i VM i USA, Canada og Mexico til sommeren.

Norge er sikret tre kamper, og NRK og TV 2 deler på rettighetene.

– Interessen og engasjementet tilknyttet herrelandslaget og VM deltakelse i 2026 er skyhøyt. Denne høye interessen gir ekstra gjennomslag også for våre sponsorer i deres markedsarbeid, og verdien av å være partner med NFF og landslaget er større enn noensinne, skriver Runar Pahr Andresen, kommersiell direktør i Norges Fotballforbund (NFF) i en e-post til KOM24.

Runar Pahr Andresen er kommersiell leder i NFF.

På andreplass

Høsten 2025 offentliggjorde Sponsor Insight sin årlige liste over Norges største sponsorobjekter. NFF var nummer to, bare slått av sykkellaget Uno-X Mobility.

Dette var på et tidspunkt der herrelandslaget hadde flere gode resultater på rad, men de avgjørende VM-kvalifiseringskampene mot Estland og Italia gjenstod.

– Vi har også landslag som ikke bare presterer godt på banen, men som også har gode verdier, er et sammensveiset lag og bygger god prestasjonskultur. Det tror jeg dagens sponsormarked verdsetter, skriver Andresen.

Han legger til at interessen for hele norsk fotball, fra bredde til topp, er på et svært høyt nivå i Sponsor Insights målinger. Dette er noe de gleder seg over.

– Vi ser også at vi scorer høyere på tillit til NFF, omdømme og økt interesse for landslagene både i befolkningen og blant fotballinteresserte. Så ja, vi kjenner oss igjen i at vi er stadig mer attraktive som sponsorobjekt, og er glade for at vi sammen med partnerne våre er i en posisjon hvor vi kan gjensidig styrke hverandres posisjoner i 2026 og årene fremover, og derved også styrke hele norsk fotball for fremtiden.

Flere partnere

KOM24 skrev nylig om hva ulike annonsører gjør med sine sponsorbudsjetter i 2026

Her svarte Kiwi, Telenor og Gjensidige, som alle er i partnerskap med NFF, at de forventer økt oppmerksomhet på grunn av det kommende mesterskapet.

Andre NFF-sponsorer er blant andre Bama og Nike.

– 2025 landet inntektsmessig svært solid, og har derved sikret økonomi til god aktivitet i hele norsk fotball. Inngangen til 2026 viser en ytterligere solid forbedring av våre inntekter, drevet av blant annet verdiøkning i våre sponsoravtaler, utsolgte landskamper og økte inntekter fra supporter produkter og for eksempel landslagsdrakter, skriver Andresen.

Han gir ikke noen konkrete tall på sponsorbudsjett eller sponsorinntekter. NFFs årsrapport fra 2024 viser at de hadde budsjettert med 1 584 884 000 kroner i samlede inntekter i 2025, og med 200 270 000 kroner i inntekter gjennom samarbeidsavtaler.

I 2024 endte det sistnevnte tallet på 195 324 918 kroner, ifølge årsrapporten.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS