Dropper omstillingslønn – starter for seg selv. Sigbjørn Gjelsvik (t.h.) sammen med Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.

Tidligere statsråd starter konsulentselskap – lover åpne kundelister

Sigbjørn Gjelsvik (Sp) går fra Stortinget til konsulentbransjen. 

Publisert

Det melder Altinget.

Selskapet har fått navnet Gjelsvik analyse og organisasjonsutvikling, og ble registrert i Brønnøysundregisteret 18. januar.

Etter at Gjelsvik gikk ut av Stortinget etter høstens valg, har han valgt å satse på konsulentvirksomhet og frasier seg samtidig omstillingsytelse fra Stortinget.

– Et typisk oppdrag kan være prosessledelse eller at jeg leverer elementer i en OU-prosess. Det er også aktuelt med oppdrag for offentlig sektor også, men det har ikke vært aktuelt foreløpig, sier han til Altinget. 

Den mangeårige stortingsrepresentanten understreker at han ikke vil holde kundelister skjult, men at tidspunktet for offentliggjøring vil kunne variere.

– Nei, jeg kommer ikke til å operere med hemmelige kundelister. Noen ganger vil det kunne være aktuelt å informere om kunde ved oppstart og mens oppdrag er pågående, andre ganger etter det er avsluttet, sier han. 

Gjelsvik har vært en av Senterpartiets mest markante politikere det siste tiåret. Han satt åtte år på Stortinget for Akershus, ledet transport- og kommunikasjonskomiteen, og hadde mange år i finanskomiteen. Han har også vært leder i Nei til EU og var kommunal- og distriktsminister i halvannet år i Støre-regjeringen.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS