DnBs hovedkontor i Oslo

Så mye bruker bankene på markedsføring

Ingen banker bruker mer enn BN Bank.

Publisert

Det viser en oversikt som Finanswatch har laget. 

Trøndelagsbanken brukte hele 7,1 prosent av driftskostnadene på markedsføring. Det er markant høyere enn Sparebank 1 Ringerike Hadeland på andreplass.

I 2024 brukte BN Bank 25 millioner kroner på markedsføring, det er to millioner kroner mer enn året før. Det kommer fram av regnskapstallene til banken.

– Vi har en av bransjens laveste kostnadsprosenter. Sammenlignet med banker på vår størrelse fremstår vår totale kostnadsbase og bemanning som svært slank. Måler man markedsføring mot balansen ligger vi trolig helt i nedre sjikt, sier Svein Tore Samdal, administrerende direktør i BN Bank, til Finanswatch.

Han sier at det er viktig for dem å være synlige, derfor har de relativt høye kostnader på markedsføring.

Da banken sluttet å tilby forbrukslån, ble markedsbudsjettet nær halvert.

– Markedsføringsbudsjettet har i praksis stått i ro i nominelle kroner de siste seks årene, og relativt til bankens størrelse bruker vi markant mindre i dag enn før, sier BN Bank-sjefen.

Sparebank 1 Nord-Norge, Storebrand Bank, Obos-banken og KLP Banken er ikke med på denne oversikten, grunnet manglende spesifisering i årsrapportene. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS