Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no
I kveld deles Kuben ut: Se alle vinnerene her!
Vestlandets største og viktigste prisutdeling skjer i Bergen i kveld.
(Scandic Ørnen, Bergen:) Flere hundre ivirige bransjefolk er i kveld samlet på hotell Scandic Ørnen for å hylle de beste jobbene som er gjort i Bergen og områdene rundt.
I år er det rekordmange jobber som er sendt inn og juryen har sett seg gjennom nærmere 230 jobber.
Juryleder har vært Christopher Øyen fra Los & Co. Med seg hadde han Camilla Kim Kielland fra Morgenstern, Henriette Fürst fra Nord DDB og Frederik Feiler, Smeh.
Det er Salgs- og reklameforeningen i Bergen som står for prisutdelingen og det skal deles ut til sammen 20 priser i løpet av kvelden.
Student
Den første prisen som ble delt ut var i studentklassen og her er det Hans Olav R. Grove som sikrer seg seieren.
Juryen skriver at vinneren er et godt eksempel på hvordan nettopp nye fortellermetoder kan være et effektivt virkemiddel i kampen om oppmerksomhet.
Annonser
Deretter er det klassen Annonser, her er det Apriil som stikker av med seieren for deres The Blurry Menu for Fløirestauranten.
Juryen skriver at dette er en skikkelig fin jobb, som også utstråler selvtillit.
– Det kreative uttaket er oppsiktsvekkende fordi vinneren velger å ikke gjøre som alle andre, men gå sine egne veier. Ideen er enkel, men veldig smart, skriver juryen i sin begrunnelse.
Tekst
Her ble det Apriils byråkollegaer fra Stavanger som stakk av med prisen. Apriil procontra vant med sin jobb Get ship done for Marlog.
– Mot, kreativitet og én bokstav er alt som skal til for å skape noe helt nytt i en konservativ bransje, er juryens begrunnelse.
Pakningsdesign
Også neste vinner er fra feil side av Bjørnafjorden. Det er nemlig det lille byrået Laat fra Stavanger som stikker av med seieren her, for deres jobb for KAKI Norge, KAKI. Kake på boks.
– Vinneren er både enkel og elegant, og tar i bruk en velkjent form i det som nærmest føles som en ny kategori. Her er man ikke redd for å la selve produktet være hovedattraksjonen, noe som gjør et tilsynelatende minimalistisk design både unikt og minneverdig, skriver juryen om denne jobben.
Trykksaker
I denne kategorien gikk kuben til Apriil i Bergen for deres jobb Adventures of the Arctic, for The Dock 69°39° by Scandic.
– En trykksak som oppfyller alle forventinger man kan ha i kategorien. Et godt konsept i bunn, en tydelig retning og gjennomarbeidet layout. Fantastiske bilder løfter produksjonen ytterligere og gjør dette til en svært verdig vinner. Denne fortjener plass i alle Norges bokhandlere!, er juryens hyllest av denne jobben.
Innholdsmarkedsføring
Denne gangen går prisen til Ekspedisjon Norge med Joakim Kleven, som Knowit har gjort for Sport Outlet.
Om denne sier juryen at vinneren treffer kategorien godt. Kampanjen er innholdsdrevet og låner virkemidler fra en kjent sjanger. Det er det flere som prøver seg på, uten alltid å lykkes. Vinneren har derimot en tydelig fortellerstemme og dramaturgi, som trekker med seg seeren videre.
Produkter og tjenester
Det er Cure som stikker av med seieren i denne kategorien. De vinner for sin jobb med Nettside for Fatland
– Til tross for at ingen av oss i juryen selv er brukere av denne tjenesten, er det lett å forstå at dette arbeidet er svært godt gjennomført i alle ledd. Rett og slett delikat utført, hele veien, skriver juryen i sin begrunnelse.
Motion Graphics/Animasjon/3D
Her hadde Apriil alle tre jobbene på shortlist, og det var Apriil som sikret seg seieren. Det var deres jobb for Skyss, Ta hand om di eiga sikkerheit, som de vant med.
– Vi blir lurt inn i et univers som fremstår som ekte, men nettopp fordi vi ikke er forberedt, setter vi hjertet i halsen når bybanen kommer susende. Vinneren har løst en krevende, men viktig informasjonsoppgave, på en måte som åpenbart gir effekt, er juryens begrunnelse for å gi dem kuben i denne kategorien.
Reklamefilm
Det er Haugesundsbyrået TADA som stikker av med seieren i klassen reklamefilm. De vant med sin jobb I samme båt for Maritim Opplæring.
Juryen er fra seg av begeistring for denne jobben.
– Filmene har definitivt en stoppeffekt, og vi er spesielt imponert over hvordan alle bakgrunner og effekter er fysiske, som bruk av konfetti, løvblåser og tredemølle. Men selv om vi ikke hadde visst dette, hadde filmene likevel vunnet - rett og slett fordi de har høy produksjons- og underholdningsverdi - også for oss som ikke er i målgruppen, skriver de i sin begrunnelse for å gi TADA prisen.
Film
Cure vinner nok en gang for sin jobb for Fatland. Merkevarefilmen Med bonden – og hele veien videre, er vinnerjobben. Denne jobben er gjort sammen med MOODBOARD.
– En visuelt delikat film som vekker nasjonalromantiske følelser i juryrommet, og som gjør at den går hele veien videre til gull, er juryens begrunnelse.
Sosiale medier/Innhold
I denne klassen er det Apriil som vinner. Nå vinner de for jobben The Mannequin Drop, som er gjort for SK Brann og Sparebanken Norge.
Juryen mener at denne jobben virkelig bidro til å styrke både Brann- og Bergens-patriotismen.
– Vinnerjobben er ikke bare lurt tenkt og godt utført, men den klarer å treffe en bred og mangfoldig målgruppe på deres egen hjemmebane. En jobb som med rette fikk stor oppmerksomhet på sosiale medier, på nyhetene og i byens butikkvinduer, skriver juryen.
Nettsider
Cure vinner for tredje gang i kveld. Nå vinner de for deres jobb A Destination Defined by Light for Lyngvær Lodges.
– Vinnerjobben er et prakteksempel på at en god brukeropplevelse og praktisk informasjon om pris og produkt - ikke trenger å gå på bekostning av det visuelle uttrykket. Når det i tillegg krydres med smarte funksjoner tuftet på en kreativ grunnidé, er det bare å ta av seg hatten, pakke bagen og komme seg nordover, skriver juryen i sin begrunnelse.