Helena Egeland på tur.

#Påskepraten

Tar over hus etter 20 katter: – Mye av ferien går til det

Bureau-leder Helena Egeland har planene klar for påsken, og gleder seg spesielt mye til én bestemt aktivitet.

Publisert

KOM24 har stilt noen spørsmål til en rekke folk i kommunikasjonsbransjen om hva de skal gjøre denne påsken, hva de vil anbefale andre å kose seg med denne påsken og hva som er det morsomste de har opplevd på jobben.

I dag er det Helena Egeland, byråleder i Bureau, som svarer i påskepraten.

– Hva skal du gjøre denne påsken?

– Jeg har blitt den heldige eier av et hus der det bodde 20 katter, og den lukten krever sin oppussing å fjerne. Mye av påskeferien går derfor til det, men jeg satser på en liten tur innom hytta vår i Bamble også. Noe av det beste som finnes er å sitte på et svaberg og se en maur rusle forbi.

– Hvilke serier vil du anbefale andre å se på i påsken?

– Jeg vil heller anbefale å lese Knausgårds Morgenstjernen-serie. Passe ubehagelig til påskekosen.

– Hva synes du er det beste med påsken?

– Påskeeggjakt! Det er fast tradisjon hvert år, og like gøy for oss voksne som for barna.

– Hva er det morsomste du har opplevd på jobb?

– I løpet av mine snart to år i Bureau har det vært mange morsomme dager: da vi vant vårt første offentlige anbud, og da vi vant vår første Gullblyant, selvfølgelig. Men også Mario Kart-konkurransen vi hadde for noen uker siden, og leilighet-til-leilighet-sommerfesten i fjor.

– Hvordan vil du karakterisere kommunikasjonsåret så langt?

– Det har vært mye snakk om KI-byråer om dagen. Da jeg fikk kikke inn på Oscar Westerlins nye «byrå-killer», Native, ble jeg ikke imponert. Hvis målet er å poste fem ganger i uka, fungerer det sikkert fint – men hvis man ønsker å flytte måltall og lage noe folk faktisk bryr seg om, har jeg mer tro på mennesker, innsikt og teft.

– Hva opplever du at folk i bransjen snakker mye om, og er det noe du mener fortjener mer oppmerksomhet?

– Blant oss byråledere i reklamebransjen snakkes det mye om timepriser og verdisetting av arbeidet vi skaper. Timeprisene har stått stille i over 20 år, mens alt annet har blitt dyrere. Det sier seg selv at dette ikke er bærekraftig. Jeg mener vi som bransje bør rette oss i ryggen og stå støtt på at vi er blant de svært få som virkelig behersker kunsten å bruke kreativitet til å bygge merkevarer. Og det har en verdi! 

Powered by Labrador CMS