Will Hudson på scenen.

– De søker jobber der de konkurrerer med 400 andre. Da blir det veldig vanskelig

Will Hudson hadde noen oppfordringer til unge kreatører og designere da han talte på Visueltdagen i regi av Grafill.

Publisert Sist oppdatert

(Klingenberg kino, Oslo): En kinosal full av designere så Will Hudson avslutte den første Visueltdagen siden 2018.

Grunnleggeren av plattformen It's Nice That hadde tatt turen fra England, og snakket blant annet om tilstanden i bransjen sett fra perspektivet til unge designere.

Vanskelig marked

– Jeg har snakket litt med folk her i dag, og det høres ikke ut som at situasjonen her er så annerledes fra den vi har i UK. Det er masse usikkerhet og jobbmarkedet er ikke lett for de som ønsker seg en karriere innenfor design, sa Hudson fra scenen.

Han mener dette kommer av flere ting, men at inntoget til kunstig intelligens ikke har så mye å si som enkelte tror.

– Utviklingen handler blant annet om at designteam ikke brukes på samme måte som før. Måten kunnskapen vår brukes på, har endret seg, sa Hudson.

– KI er ikke ubetydelig, men jeg tror det ofte fungerer som en enkel unnskyldning. Det er en rask konklusjon som mange kommer til. Mange sier det kommer for å ta jobbene våre, men gjør det egentlig det?

It's Nice That ble startet i 2007, blant annet som en plattform der unge kreatører og designere kunne vise fram ting de jobbet med. I dag når de 8,3 millioner mennesker hver måned, og det var tydelig at flere frammøtte i Oslo har et sterkt forhold til plattformen.

Konkurranse

Tidligere i år skrev KOM24 om Grafill-leder Lene Renneflott, som slo alarm om krisen i den norske designbransjen.

Store deler av problemene til bransjen i Norge kommer av at offentlige aktører ansetter designere internt, i stedet for å hyre inn fra byråene.

– I UK ser vi flere og flere overskrifter om og tilfeller av at unge mennesker i kreative yrker sliter med å få seg jobb. De søker jobber der de konkurrerer med 400 andre mennesker. Da blir det veldig vanskelig, sa Hudson.

Han hadde ikke noen trylleformel å komme med fra scenen for å løse disse problemene. Men han fortalte en historie om en jente som reddet sjøstjerner som lå og tørket ut på stranden ved å kaste dem ut i vannet igjen. En mann kommer bort og sier «du kan umulig redde alle», og jenta svarer «der reddet jeg en, der reddet jeg en til», og fortsatte slik.

– Sånn bør vi tenke i denne bransjen også. Vi må jobbe hardt for å finne ut hvordan vi kan hjelpe unger talenter, og for å gi dem sjansen. Det trenger heller ikke alltid å dreie seg om en fast jobb, men muligheten til å delta i et prosjekt eller lignende. Alle muligheter kan være nyttige.

Han avsluttet med å komme med en oppfordring.

– Bare i salen her sitter det nok mange mennesker med gode ideer som aldri vil bli satt ut i livet. Start med noe, gjør noe. Du vet aldri hvor det tar deg, sa Hudson.

Powered by Labrador CMS