Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no
Avgått LO-topp blir snuslobbyist
– Alle som kjenner meg vet at jeg er en ivrig snusbruker selv.
– Jeg har opprettet et eget AS, Eggum&Kirsebom, og har gjennom det inngått en samarbeidsavtale med Swedish Match om å hjelpe dem med politisk strategi og kommunikasjon knyttet til å realisere deres røykfrie visjon, skriver den avgått LO-toppen Jørn Eggum i en e-post til Dagens Næringsliv.
Han var leder av Fagforbundet og kandidat til å bli ny LO-leder, men trakk seg etter at det ble kjent at han hadde hatt et forhold til en annen fagforeningstopp.
Nå skal han altså lobbyere for snus.
– Alle som kjenner meg vet at jeg er en ivrig snusbruker selv, og alltid har ment at det er mye bedre enn å røyke. Hvis alternativet er å røyke, så burde flere prøve å bytte til snus, sier Eggum til avisen.
Med det blir han kollega av Kristian Tonning Riise, som til nå har vært den eneste som har jobbet med ekstern kommunikasjon for Swedish Match i Norge.
Swedish Match produserer blant annet tobakksprodukter, og eies av amerikanske Philip Morris, som er verdens største tobakksselskap.
Da KOM24 snakket med Tonning-Riise var de i underkant av 60 ansatte i Norge og innføringen av EUs tobakksdirektiv og mulig endringer i tobakksskadeloven var områder han jobbet med da.
Swedish Match er kunde hos Kruse Larsen, og har vært det i flere år.