Ti millioner forsvant fra byråinntekten: Blytungt år for Släger
– Vi rigger oss med en ny kompetanseprofil.
– Vi har levert bunnsolide resultater i 18 år. For å sikre at vi fortsetter med det er vi i gang med en gjennomgående transformasjon basert på en helt ny realitet, skriver managing partner i byrået, Eirik Øiestad, i en e-post til KOM24.
Regnskapstallene til Släger er klare og de viser at store inntekter forsvant i løpet av fjorået.
Byrået endte med en byråinntekt på 19,3 millioner kroner. Det er over ti millioner kroner mindre enn de hadde året før.
Driftsresultatet endte på litt over en halv million kroner, noe som er en markant nedgang fra året før, da det endte på 5,7 millioner kroner.
Siden 2018 har eierene av byrået tatt ut 25,5 millioner kroner i utbytte, men etter fjoråret ble alle pengene overført til egenkapitalen, som nå er på 2,4 millioner kroner.
Som KOM24 har skrevet om før har det vært svært mange som har sluttet i byrået de siste årene og lønnsutgiftene viser at de har hatt fem færre ansatte i fjor sammenlignet med året før, 15,42 stykker og de reine lønnsutgiftene er gått ned med 3,8 millioner, til 12,3 millioner kroner.
– Den eksisterende byråmodellen, der man teller fakturerbare timer og der størrelse er viktigste konkurransefortrinn, står for fall. Det er nå vi kommer til å møte kravene fra kundene om å levere mye mer effekt og kvalitet per krone, og et mer kritisk blikk på hva mennesker gjør og hva som kan løses av teknologi, skriver han videre og fortsetter:
– Det kritiske blikket har vi for lengst satt på oss selv, og konkludert med at det krever en helt ny modell for hva og hvordan vi leverer.
På kundelisten har Släger aktører som BMW, Tinder, Podimo, Ferd og Finnair.
– Vi rigger oss med en ny kompetanseprofil og ikke minst en ny teknologisk plattform som setter KI først i alt vi gjør. Dette er en tilnærming som har sikret oss nye kundeavtaler, og det gjør at vi går inn i høsten med masse optimisme.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no