Det er uklart om barn under 15 år faktisk blir stengt ute fra sosiale medier når regjeringens forslag trer i kraft.

Jussprofessor sår tvil om regjeringens SoMe-forbud for barn

Regjeringen vil forby barn under 15 år å bruke sosiale medier. Men det er uklart om teknologiselskapene faktisk kan tvinges til å kaste barna ut.

Publisert

Det melder NRK.

Bakgrunnen er at regjeringen har endret lovforslaget som tidligere ble sendt på høring. Ifølge NRK er kravet om at teknologiselskapene selv må gjennomføre aldersverifisering, tatt ut av forslaget.

Regjeringen vil i stedet lene seg på EUs forordning om digitale tjenester, DSA, som også skal innføres i Norge.

Det får jussprofessor Stian Øby Johansen ved Universitetet i Oslo til å reagere.

– Jeg kan ikke se at det ligger en plikt i DSA for tek-firmaer til å håndheve nasjonale aldersgrenser, sier Johansen til NRK.

Han mener regjeringens forståelse av EU-regelverket er for optimistisk, og at det ikke er noen automatikk i at barn under 15 år blir kastet ut av sosiale medier når loven trer i kraft.

Også Ingvild Schiøll Ericson, stipendiat i rettsvitenskap ved Handelshøyskolen BI og Universitetet i Oslo, peker på at DSA ikke inneholder et generelt krav om alderskontroll. Plattformene kan bli pålagt tiltak for å beskytte barn mot skadelig innhold, men må først få mulighet til å redusere risikoen på andre måter.

Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) står likevel fast ved at teknologiselskapene må ta ansvar når lovverket kommer på plass.

– Det er den tolkningen vi har gjort, og den jobber vi etter helt til vi hører noe annet, sier Tung til NRK.

Johansen mener endringene i lovforslaget er så store at regjeringen burde sendt saken på ny høring.

Tung avviser overfor NRK at det er nødvendig, og sier regjeringens mål er å få på plass et lovverk raskest mulig for å beskytte barn og unge bedre på nett.

Powered by Labrador CMS