Janne Brenda Lysø trer inn som midlertidig daglig leder i Pol, samtidig som hun fortsetter i rollen som kreativ leder.

Lederskifte i Pol: – Viktig og riktig at jeg trer inn nå

Therese Becke gir seg som daglig leder i Pol og forlater hele byråbransjen. Nå trår medgründer og kreativ leder Janne Brenda Lysø inn midlertidig – mens jakten på en permanent erstatter er i gang.

Publisert Sist oppdatert

Etter fire år som byråleder i Pol, gir Therese Becke seg til sommeren, ifølge Kampanje.

Nå går hun videre til restaurantkonsernet Eik & Friends som operativ direktør – og gjenforenes med tidligere byråpartner Maria Aas-Eng i en helt ny bransje.

Therese Becke gir seg som byråleder i Pol etter fire år.

I mellomtiden tar Janne Brenda Lysø over som daglig leder – en rolle hun kun skal ha midlertidig.

– Når det skjer endringer, synes jeg det er viktig at vi som har vært med å starte Pol, viser at vi fortsatt kan steppe opp. Det er naturlig, fordi alle her kjenner meg godt, og jeg kjenner Pol godt. Derfor føles det både viktig og riktig at jeg trer inn nå, sier Lysø til KOM24.

Lysø deler det formelle ansvaret med CFO Tone Bøygard, men det er hun selv som tar den operative lederrollen.

– Jeg vet at min styrke er å være kreatør. Så jeg skal fortsette å jobbe som kreativ leder – og det er viktig for meg. Nå har jeg tid til å gjøre begge deler, nettopp fordi jeg ikke skal ta på meg alt det administrative. Jeg må ikke plutselig lære meg masse greier jeg ikke kan, sier hun.

Pol står foran et lederskifte – Janne Brenda Lysø går inn i rollen fram til ny toppleder er på plass.

Jakten på ny daglig leder er i gang, men det haster ikke, ifølge Lysø.

– Vi tar det litt som det kommer. Fordi jeg trer inn i denne rollen, trenger vi ikke forhaste oss. I sånne prosesser er det ofte lange oppsigelsestider. Det viktigste er at vi har tid og ro til å finne den rette, sier hun, og legger til:

– Therese er hos oss til sommeren og tilgjengelig om det skulle være noe. Det gjør det enklere, og det er jo annerledes når en daglig leder ikke går til en konkurrent.

– En annen type avskjed

Kampanje var først ute med nyheten om at Becke forlater Pol til fordel for restaurantbransjen. Hun går inn i toppledelsen i Eik & Friends – en virksomhet med over 50 restauranter, 1400 ansatte og over én milliard i omsetning.

– Det er rart å si ha det, men det føles annerledes fordi hun gjør noe hun virkelig vil. Det er ikke sånn at noen her står på sidelinjen og tenker «hva er det du finner på nå?». Det er ingen som tenker det, og da er det enklere å slå seg til ro med det, sier Lysø.

Beckes avgang er ikke den eneste profilen som har forlatt Pol det siste året. Også mangeårig rådgiver Marius Eriksen har gått videre – til PR-byrået Burson.

– I byrålivet er det helt naturlig at folk kommer og går. Vi er et miljø med mange sterke personligheter, og det gjelder også de vi rekrutterer. Når noen slutter, merkes det – men det betyr også rom for nye profiler og impulser, sier Lysø.

Ser etter leder som «forstår Pol»

Pol regnes som ett av landets mest kreative reklamebyråer, men også de har merket det krevende markedet.

– Vi lever i en tid hvor det er vanskelig å forutsi noe som helst. Jeg skal i hvert fall ikke være så smart at jeg prøver å spå fremtiden nå, sier Lysø.

Om hva slags leder Pol trenger fremover, er hun tydelig:

– Vi trenger en som forstår og passer inn i Pol. En som har ambisjoner og tanker som rimer med det vi ønsker at Pol skal være. Det blir spennende å se hvem det kan være.

KOM24 har vært i kontakt med Therese Becke, men har foreløpig ikke fått svar. Ifølge Kampanje forteller hun at avgjørelsen om å forlate Pol og hele byråbransjen var enkel da muligheten for å jobbe med Maria Aas-Eng dukket opp igjen:

– Det kommer til å bli blod, svette og tårer, men også utrolig spennende og lærerikt, sier Becke til Kampanje.

Powered by Labrador CMS