Newslab går viralt med film for Forbrukerrådet
Har fått flere millioner visninger på kort tid.
– At filmen har fått såpass mange visninger, uten noe som helst betalt distribusjon eller presseomtale, er spinnvilt. Her er det et høyt engasjement for tematikken som har drevet fram filmen. Folk er rett og slett drittlei av utviklingen, og gir tydelig uttrykk for det i kommentarfeltene, sier Snorre Bryne, seniorrådgiver i Newslab, i en pressemelding.
På fredag lanserte Forbrukerrådet en rapport om fenomenet «enshittification», fenomenet der digitale produkter og tjenester bare blir dårlige og dårligere.
De mener at denne trenden kan reverseres, og har gått sammen med forbrukermyndigheter i en rekke andre europeiske land for å legge press på EU.
Newslab ble spurt om å hjelpe dem med å øke oppmerksomheten rundt dette, det er premiss var at det heller ikke skulle være betalt spredning – og da måtte de nødvendigvis ty til humor.
Siden filmen ble sluppet fredag morgen, har den blitt sett rundt to millioner ganger på tvers av versjoner og plattformer – alt sammen organisk. Bare på Forbrukerrådets YouTube-kanal er den sett over 1,3 millioner ganger. Der har filmen også fått nærmere 150.000 likes og 7000 kommentarer, noe som tyder på et eksepsjonelt høyt engasjementsnivå hos publikum.
– Tilbakemeldingene på filmen har vært veldig gode, både på lanseringsseminaret, fra organisasjoner og enkeltpersoner her til lands, men også fra de internasjonale organisasjonene som er med på kampanjen, sier Finn Myrstad, fagdirektør i Forbrukerrådet.
Blant de som har delt filmen, er Cory Doctorow, som står bak «Enshittification»-begrepet. og Louis Rossmann – som med over 2,5 millioner YouTube-abonnenter har en tydelig stemme i kampen for forbrukerrettigheter.
– Det er helt utrolig å se det vanvittige engasjementet fra hele verden. Men det er også et tydelig symptom på hvor godt Forbrukerrådet treffer spikeren på hodet med dette initiativet, sier Bryne, i NewsLab.
Regissør og manusforfatter på filmen er August Jorfald, som også sto også bak Visit Oslo-suksessen og sølvløve-vinner «Is it even a city». Han var ikke i tvil om at humor ville være avgjørende for å øke oppmerksomheten rundt Forbrukerrådets budskap.
– Jeg tror det er ganske mye høyere sannsynlighet at noen stopper opp i doomscrollingen hvis de ser noe litt absurd og småartig. Der virker det som komboen av en fyr under en seng og sitatet «I’m a shitmaker» har levert. Så er det jo både lettere å servere – og svelge – et kjipt budskap når det er pakket inn i litt tøys!
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no