
Her får NewsLab-gjengen sølvløven sin
Kastet seg på flyet da de skjønte de hadde vinnersjanser.
(Cannes:) Litt over halv tre kom August Jorfald og Adam Enochsson fra NewsLab til festivalpalasset i Cannes for å ta imot sin sølvløve og bli fotografert, som et soleklart minne på denne dagen der Norge stakk av med to løver i Cannes Lions.
Etter litt fram og tilbake for hvordan man skulle komme seg inn for å bli tatt bilder av, var det hele over på noen sekunder.
Det plager ikke sølvvinnerne.
– Det er veldig gøy at nå er det ferdig. Det var det.
– Var det verdt det?
– 100 prosent! Veldig verdt det. En tur til Cannes og jeg drar hjem på søndag, dritfett!, sier Jorfald.
De vant sølvet for sin jobb for Visit Oslo og jurypresident Kate Stanners, Global Chief Creative Officer i Saatchi & Saatchi, skrøt jobben opp i skyene.
– Det var mye engasjement i rommet rundt den, og det var en film vi stadig vendte tilbake til. Og du vet, når noe er så enkelt, så tenker man: «Hvordan har ingen gjort dette før?» Den var så vakkert gjennomført. Tonen var så norsk, alt ved den ga deg lyst til å dra dit. Og selv scenen der han står foran Munch og sier: «Vel, det er jo ikke Mona Lisa, er det vel?», det var bare briljant morsomt, sa hun om jobben.
Jorfald legger ikke skjul på at det er stas å få skryt for det de har gjort.
– Det er kult at noe man lager varer lenger enn den gjorde av seg selv og man får litt anerkjennelse for det, det er jo drithyggelig, sier han.
Selv innrømmer han at det er lenge siden han har sett filmen.

– Men jeg blir ikke lei av å høre at folk liker den., sier han.
– Tror du at en slik pris kan føre til mer jobber for dere?
– Det håper jeg, vi er drittgira på å lage mer filmer, sier han, men han innrømmer samtidig at han ikke helt vet hvor stort det er å vinne en løve i Cannes.
– Men da jeg fikk se listen over vinnerne ble jeg positivt overrasket. Da er det mye større enn jeg hadde trodd, sier han.
– Men kommer det noen oppfølger til Visit Oslo-jobben da?
– Det er skrevet en oppfølger, og den er jævlig morsom! Jeg håper Visit Oslo får nok penger til at de satser på det. Den er i alle fall klar og vi er klare, sier han.
– Hvordan feirer man en sølvløve?
– Vi er i boblenes hjemland og burde ta noen bobler. Det tar vi på firmaet, det sier jeg nå. Men ikke si det til Kristiane!
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no