– Hvis tilliten brytes, er dette prosjektet ferdig
Medlemmene i ÅSS har ingen økonomiske bindinger til hverandre. Selv mener byrålederne at det er en svært god ting.
– Vi er avhengig av å ha medlemmer som ser langsiktig på ting, og som ikke er med bare for å tjene penger på kort sikt. Det vil i så fall ødelegge et nettverk som dette, som er 100 prosent basert på tillit.
Det sier Lars Eia Kirkholm, byråleder i Søndre Reklamebyrå og initiativtaker til dannelsen av byrånettverket ÅSS, til KOM24.
– Og hvis den tilliten brytes, er dette prosjektet ferdig, understreker han.
ÅSS ble dannet i november i fjor, da med Søndre, mediebyrået Pipler og designbyrået The Firm som medlemmer. Senere har eventbyrået Motel Agency også knyttet seg til samarbeidet.
Spesialisert vs. bredde?
«Ja takk, begge deler», er ÅSS sitt svar på det spørsmålet. De sitter foreløpig ikke på samme sted, og er helt åpne for å samarbeide med aktører utenfor nettverket.
– Dette handler om å legge til noe nytt i byråmenyen. Det hele startet med samtaler om hvordan vi kan lage et miljø som er mer rigget på kundenes behov enn vårt behov for å selge.
– Og anerkjennelsen av at kunder trenger ulike kompetanser til ulike tider for å løse ulike oppgaver, sier Kirkholm.
KOM24 møter alle de fire sjefene i Søndres nye lokaler i Nedre gate i Oslo. Det er ikke mange meter unna JCP-kontorene i Akersbakken, der Kirkholm jobbet i over ni år.
To av de andre i rommet, Martin Pira i Pipler og Ketil Iwe Thorsteinsen i Motel Agency, har også jobbet i flere år i JCP.
– Hva er det som skiller dette nettverket fra aktører som JCP eller Ahead, som også tilbyr ulike kompetanser innenfor samme miljø?
– Vi har ingen økonomiske bindinger til hverandre. Ingen sitter på toppen og styrer oss (ÅSS?), hver og en styrer seg selv. Jeg tror det er unikt, sier Martin Pira.
– Vi skal ikke tjene penger på hverandre, og vi skal ikke drive med de samme tingene. Det gjør at man automatisk blir veldig fokusert på oppgaven, og det gjør ting enklere for kundene, legger han til.
Nicklas Haslestad har ikke jobbet i JCP, men har en lang CV som grafisk designer. For omtrent akkurat et år siden var han med på å starte The Firm.
– Vi er spesialister på hvert vårt område, men vi vil tilby en bred pakke. Hvis noen av våre kunder trenger en reklamefilm, vet vi hvem vi kan sende dem til, sier Haslestad.
Han sier også at tilstanden i bransjen gjør dette til et godt alternativ.
– Vi starter ikke akkurat i en gullalder, og kan ikke ansette masse folk for å vokse. Et nettverk med faste samarbeidspartnere er veldig fint å ha, sier Haslestad.
Kommer mer
Men det stopper ikke med reklame, design, mediebyrå og event, ifølge ÅSS. De er allerede i gang med å få inn et PR-byrå i samarbeidet.
– Vi er i dialog med flere mulige aktører. PR er et bredt fagfelt, og vi må sørge for at de som kommer inn, komplementerer nettverket. Det kan også bli aktuelt å se på andre fagområder på sikt, sier Kirkholm.
– Har dere noen eksempler på hvilke fagområder det kan være?
– Ren teknologi er kanskje neste. Vi kan gjøre en god del der selv, men det kommer et punkt der vi ikke har den ekspertisen som en del andre har, sier Haslestad.
– Men dette skal skje organisk, basert på behov og timing. Vi har ikke dårlig tid, sier Kirkholm.
Nå kommer spørsmålet.
– Lager dere et eget JCP?
– De har sin egen fine tid i Akersbakken, tenker jeg, sier Kirkholm.
Gründerfølelsen
Men selv om det er en erfaren gjeng som står bak ÅSS, snakker de varmt om energien de føler på ved å jobbe i små, spesialiserte miljøer.
Kontorene til Søndre, nederst på Grünerløkka og rett ved hippe utesteder som Blå og Ingensteds, bærer også preg av at det skjer noe nytt.
– Dette er kjempegøy å være med på. Det er ikke alltid at en kunde har behov for alt dette nettverket kan tilby, men i mange tilfeller har de det. Når vi står sammen, står vi også sterkere, for eksempel i anbudskonkurranser.
– Hvor tett er egentlig fagområdene deres knyttet sammen?
– Vi jobber mye med eventer og turer, og da har vi alltid behov for design. Mange prosjekter innebærer også mye kommunikasjon, for eksempel. Vi er siste tilskudd så langt, og har også behov for å levere bredere, sier Ketil Iwe Thorsteinsen.
– Jeg trodde det skulle ta mer tid før dette bar frukter, og det er en kul ting å ha med seg videre, sier Kirkholm.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no