
Får stadig flere kvinner – men mennene tjener likevel langt mer
– Tallene vi legger frem bekrefter at vi har kommet et godt stykke på vei.
I forbindelse med kvinnedagen har byrågiganten Publicis de siste årene laget en rapport som viser hvordan tilstanden er hos byrågiganten.
På Oslo-kontoret er 62 prosent av dem som jobber der kvinner.
Og årets rapport viser at byrået har en overvekt av kvinner i spesialiststillinger (63 prosent) og at det også er en overvekt av kvinner blant alle kundeansvarlige rådgivere (68 prosent) for første gang.
Videre viser rapporten at andelen kvinner som er representert i ledergruppa utgjør 40 prosent, sju prosent opp fra året før og at 63 prosent av dem med personalansvar er kvinner.
Så selv om de er flest kvinner i byrået viser likevel tallene at det er mennene som tjener klart best i Apotekergata 12.
Menn tjener i snitt 14 prosent mer enn kvinnene.
– Det må sees i lys av at det er en overvekt av menn i senior roller med lang erfaring i arbeidslivet, og en overvekt av unge kvinner – 70 prosent av kvinnene i selskapet er under 40 år, skriver byrået selv i rapporten.
Siden fjoråret er lønnsforskjellen gått fra 15 til 14 prosent.
De understreker at de ivaretar prinsippet om «lik lønn for likt arbeid», og det er ingen lønnsforskjeller i selskapet som skyldes kjønn.
– Likestilling og kjønnsbalanse har vært høyt på agendaen vår i flere år, og tallene vi legger frem bekrefter at vi har kommet et godt stykke på vei. Samtidig er det viktig å erkjenne at dette og mangfold generelt, er et kontinuerlig arbeid. Som en stor arbeidsgiver og bransjeaktør har vi et stort ansvar, sier Peder Mittet, CEO i Publicis.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no