Trygve Slagsvold Vedum er partileder i Senterpartiet. Her intervjues han av NRK i Arendal.

Senterpartiet skal kutte i antall kommunikasjonsrådgivere

Kommer til å være vesentlig færre til neste år.

Publisert Sist oppdatert

Gjennom mange år har den største kritikeren av PR- og kommunikasjonsbransjen vært Trygve Slagsvold Vedum og hans partifeller i Senterpartiet.

Siden 2021 har kritikken vært hard fra det som da var et regjeringsparti, samtidig har antallet kommunikasjonsfolk i partiet vokst i takt med tiden i regjering.

Partiet har nå 17 kommunikasjonsrådgivere på Stortinget, der tre av dem jobber for partileder Trygve Slagsvold Vedum. 

Nå er det Per Martin Sandtrøen, Erlend Kvittum Nytrøenog Jon Magnus Kirkeby som er oppført som Vedums rådgivere. 

I tillegg har partiet 14 politiske rådgivere og en spesialrådgiver på Stortinget.

Oversikten KOM24 har laget viser og at Senterpartiet er det partiet som lønner sine kommunikasjonsrådgivere best, fire av de ti på Stortinget med høyest lønn jobber i Senterpartiet.

En viktig presisering er at vi har tatt utgangspunkt i hva de jobber med i dag. Det betyr at de kan ha hatt andre stillinger i 2024.

Selv med nærmere 30 kommunikatører ansatt, mener ikke Knut M. Olsen, generalsekretær for Senterpartiet, at kritikken deres mot kommunikasjonsbransjen ser litt spesiell ut i det lyset.

– Vår kritikk av kommunikasjonsbransjen går blant annet på at vi er kritiske til direkteoverganger mellom politikken og kommunikasjonsbransjen og ikke minst skjulte kundelister. Åpenhet rundt hvilke interesser man representerer er viktig for den offentlige debatten, skriver han i en e-post til KOM24. 

Han skriver videre at de også har et ansvar overfor sine ansatte, men varsler og store kutt

– Når vi gikk ut av regjering i starten av 2025 utløste det en overgang av folk fra regjeringsapparatet til Stortinget, og vi ivaretok da de ansattes behov for forutsigbarhet for jobb og lønn i overgangen fra regjeringsapparatet til Stortinget, skriver han og fortsetter:

– Antallet ansatte i 2026 vil være vesentlig lavere.

Hvor mange det er snakk om, er ikke kjent.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS