(Arendal): Prisen deles ut til den aktøren som gjennom overraskende bruk av virkemidler best evner å få oppmerksomhet for sin sak under Arendalsuka.
Årets vinner ble Krafttak, som består av Forbundet Styrke, Fellesforbundet, EL og IT Forbundet, Norsk Industri og Fornybar Norge, for arrangementet Omvendt spørretime.
De arrangerte en omvendt spørretime der energiminister Terje Aasland fikk spørre organisasjonene i Krafttak hva de selv kan bidra med for å øke aksepten for mer nett og kraftproduksjon, og hvordan de kan bidra til mer industri og flere arbeidsplasser på fastlandet.
Juryens begrunnelse lød som følger:
«Kreativitet handler om å forbedre det vi allerede kjenner. Årets vinner utfordret den tradisjonelle panelsamtalen. Arrangøren klarte å skape en bedre samtale, og gjorde en polariserende debatt mer engasjerende. Temaet var et av vår tids mest polariserte. Folk snakker fortsatt om arrangementet».
Gullpollen-juryen.Foto: Ellen Høiby
De nominerte til prisen var:
«Jobbmatchen» (et gameshow om arbeidsliv og inkludering arrangert av Fretex Jobb)
«Omvendt spørretime» (en panelsamtale arrangert av Fornybar Norge og flere andre aktører)
«Hvordan svindle staten» (i stedet for å fortelle om arbeidslivskriminalitet, lot arrangørene folk prøve det selv, arrangert av Frelsesarmeen, Caritas Norge og flere andre aktører)
«Hvordan spille fotball når du ikke ser klart» (lot politikerne oppleve hvordan det er å ha dårlig syn, arrangert av Optikerbransjen, Synsam og Norsk Toppfotball)
«Lei av debatter, ta del i samtalen selv» (Arrangerte samtaler i et dialogrom, der deltagerne fikk snakke om samfunnsspørsmål, arrangert av EY og Nobels Fredssenter)
«Slik gjorde vi arbeid mer attraktivt enn pensjon» (En debatt der de latet som at vi hadde reist fram i tid, arrangert av KLP)
I fjor var det EY som vant, og i 2024 var det Tigerstadsteateret som stakk av med prisen.
Ole Henrik Stubberud, partner og kreativ leder i Geelmuyden Kiese.Foto: Ellen Høiby
– Det er mye snakk om KI. Vi har sett etter en annen type KI, som er kreativ intelligens. Det er ikke bare den gode idéen, men hvordan den er gjennomført, sa initiativtaker til prisen, Ole Henrik Stubberud, før den ble delt ut.
– Det var 240 arrangementer som handlet om KI. Det var 150 arrangementer som begynte med «den store». Og det var et arrangement som het «tar KI for mye plass på Arendalsuka», sa jurymedlem Johanne Akerø.
– Det er et høyt nivå. Vi har prøvd å finne de som står litt ut. Men det har ikke vært noen enkel jobb, og det er tredje gang vi gjør det. Det er mer kreativitet her nå enn første gang vi delte ut prisen, sa Anne-Lise Mørch von der Fehr i Kommunikasjonsforeningen, som også er med som arrangør sammen med Geelmuyden Kiese.