Derfor gir Apriil-sjefen seg: – For lite spennende for meg
Har ikke noen ny jobb å gå til.
– Det har vært noen innholdsrike og lærerike år, sier Apriil-sjef Erik Samsonsen til KOM24.
Torsdag ettermiddagen kom beskjeden om at han gir seg som Apriil-sjef, etter bare to år i sjefsstolen.
Det var i oktober 2023 det ble kjent at han skulle overta lederstolen i Apriil etter at Tina Stiegler brått sluttet i jobben noen måneder i forveien.
Samsonsen kom fra stillingen som regiondirektør i Atea Vest og ble i 2019 kåret til Årets Unge Ledertalent av Bergen Næringsråd.
Samsonsen trekker fram flere ting han er fornøyd med i tiden sin i Apriil.
– Jeg er skikkelig stolt av at Apriil har utviklet seg så positivt i et krevende marked. Driften er tilbake i pluss, vi har blitt et kraftfullt miljø i Oslo med 40 nye ansatte siste året, vi har dyktige ledere i alle posisjoner og har etablert en spennende digital satsing. Men viktigst av alt, er at vi har fått samlet selskapet, satt felles retning og etablert en felles kultur på tvers av byråer og byer, sier han.
Høydepunktet hans har vært når hele Apriil har vært samlet på deres årlige Landstokt i Bergen.
Byrået har i de årene også vært preget av mye støy, med permitteringer, oppsigelser, og en bitter konflikt med sin tidligere byråleder Susanne Svendsen, som endte i retten.
Men det er ikke den saken han drar fram som sitt bunnpunkt.
– Det mest krevende for meg personlig, var når vi i 2024 måtte nedbemanne flinke folk på grunn av for lite oppdrag over tid, sier han.
I pressemeldingen stod det at han hadde hatt dialog med styret om rollen sin siden før jul, men han er helt klar på at han ikke har blitt presset ut på noen måte.
– Dette er mitt valg. Jeg mener at en regionledermodell er rett for Apriil nå. Da blir det for topptungt og for «trangt på dansegulvet» med meg som konsernsjef over regionlederne, og for lite spennende for meg personlig, sier han.
Han skal jobbe i konsernet ut april måned og har ikke noen ny jobb å gå til.
– Jeg er skrudd sammen slik at jeg ikke klarer å tenke på veien videre før jeg er ferdig med prosjektet jeg er midt oppi. Etter april skal jeg «gønne» på og finne min nye vei videre, sier han.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no