Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no
Har delt ut 17 millioner til jentefotballen – nå kommer ny kampanje
Denne gangen inkluderes også den uorganiserte fotballen.
– Utgangspunktet for «Jenter vil mer» er at jenter som spiller fotball fortjener at ambisjonene deres tas på alvor. Nå tar vi arbeidet videre, og løfter også den uorganiserte fotballen, leken, løkka og nærmiljøet som fotballarena, sier Tonje Marie Schreiner, markedsdirektør i Sparebanken Norge, i en pressemelding.
Siden «Jenter vil mer» ble lansert i 2023 har det blitt delt ut nesten 17 millioner fordelt på 836 jentelag for å løfte jentefotballen på Vestlandet. Nå tar Sparebanken Norge og Trigger satsingen videre, med et felles løft for jentefotballen i Norge. Denne gangen inkluderes også den uorganiserte fotballen.
Årets kampanje bygger på en ny undersøkelse gjennomført av professor ved Norges Handelshøyskole, Siv Skard. Den viser at kun 3 av 10 jenter spiller fotball regelmessig, utenom organiserte treninger. 7 av 10 vil spille mer enn de gjør i dag.
Fra organisert trening til løkka
Med Jenter vil mer ønsker Sparebanken Norge å bidra til at flere jenter får utvikle seg som fotballspillere både på og utenfor trening.
– En viktig del av fotballutviklingen skjer utenfor de organiserte rammene. Når jenter ikke tar like stor del i den frie leken, går de glipp av verdifulle timer med ball, mestring og spilleglede. Vi ønsker å løfte frem jenter som vil mer, både på og utenfor trening, sier Schreiner.
Som en del av initiativet kan jentelag i barne- og ungdomsfotballen, fra 6 til 19 år, søke om 20.000 kroner i støtte til treningsleir, økt trenerkompetanse eller egen motivasjonsdag for laget.
Så langt har søknadene rendt inn, og banken har mottatt hele 1236 søknader. Det er fire ganger så mye som i 2023.
Seriemesterne med på laget
Sportsklubben Brann, IK Start og Sogndal Fotball, stiller seg bak initiativet, og i årets lanseringsfilm stilte sågar de regjerende seriemesterne i Brann opp på døra hos 11 intetanende jenter, for å invitere dem med ut og spille fotball.
Jentene, som i utgangspunktet var invitert til en utviklingssamtale om fotball, drømmer og ambisjoner, var ikke vonde å be når forbildene deres ringte på.
Også i Kristiansand og Sogndal har ivrige fotballjenter fått møte sine lokale helter.
– Ville ikke lage pekefingerkommunikasjon
Trigger står bak kampanjen, mens Sølvrev, som også produserte lanseringsfilmen i 2023, har produsert årets film. I den nye kampanjen får man møte unge fotballjenter som selv setter ord på hva som motiverer dem, hva de drømmer om og hvorfor de vil spille mer.
Kreativ leder i Trigger, Bjørnar Thorsen, sier at målet har vært å videreføre innsikten fra 2023, samt tilføre nye perspektiver fra jentenes egen fotballhverdag.
– I år, som om tidligere, kommer innsikten fra jentene selv. Denne gangen er fokuset på den delen av fotballen som ofte blir tatt for gitt. Det er i det uorganiserte, gjennom leken, at mye av utviklingen og spillegleden skapes. Vi må takke Brannspillerne litt ekstra for hjelpen med å poengtere nettopp det, sier Thorsen.
Han mener kampanjen treffer fordi den peker på et gjenkjennelig gap mellom gode intensjoner og faktiske forventninger.
– Det interessante er jo at dette ikke handler om mangel på vilje hos foreldre, trenere eller klubber. Det handler om forventninger vi kanskje ikke er helt bevisste på. Jentene sier tydelig at de vil mer. Da må vi lytte og komme med konkrete løsninger, sier han.