Eddie D’Sa og Chris Welsh i Bloom står bak Fotball i Sentrum, som så langt har samlet over 60.000 besøkende i Spikersuppa. Før Norge–England er de langt fra enige om hvem de skal heie på.

Bloom-sjefen splittet før Norge–England – lover statsborgerskap ved seier

Han er engelsk, har bodd i Norge siden 1998 og står bak fotballfesten i Spikersuppa. Nå kan norsk seier føre til at Bloom-sjef Eddie D’Sa søker statsborgerskap.

Publisert Sist oppdatert

Eddie D’Sa er født og oppvokst i England, men har bodd i Norge siden 1998.

Han er byråleder i Bloom, som står bak Fotball i Sentrum og viser VM-kampene i Spikersuppa i Oslo.

D’Sa sier til KOM24 at satsingen også handler om å vise at Bloom er villig til å ta den samme risikoen som byrået ber kundene sine om å ta.

– For å kunne gjøre godt kreativt arbeid trenger vi ofte modige kunder. Dette har vært tema for offentlig debatt. I Bloom ønsket vi å vise at vi ikke bare ber kundene om å være modige, men at vi også er villige og i stand til å ta en kontrollert risiko med vår egen virksomhet og våre egne budsjetter for å skape en formidabel suksess, sier han.

Da D’Sa kom til Norge, opplevde han folkefesten på samme sted etter at Norge slo Brasil i VM. Minnet var med på å avgjøre plasseringen da Bloom etablerte arrangementet 28 år senere, forteller han til TV 2.

Nå skal Norge møte England i kvartfinalen, og D’Sa er usikker på hvilket lag han skal støtte.

– Jeg burde egentlig kjøpe en drakt fra hvert land, klippe dem opp og sy dem sammen på midten til én drakt, sier han til TV 2.

Han forteller at han ønsker å se Spikersuppa bryte ut i norsk jubel, men at han ville ha støttet England dersom han så kampen med venner i hjemlandet. D’Sa sier også at han vil søke om norsk statsborgerskap dersom Norge vinner.

Kollega Chris Welsh, som er eventansvarlig i Bloom og tok initiativ til arrangementet, er mindre i tvil.

– Jeg heier på Norge hele veien. Jeg har jo blitt norsk med årene, og så er det jo alltid gøy å heie på underdogene, sier han til TV 2.

Welsh flyttet til Norge som 16-åring og løp til sentrum da Norge slo Brasil i 1998. Under kvartfinalen skal han både følge kampen og styre lyden som DJ på arrangementet.

KOM24 skrev før mesterskapet om hvordan flere byråer la både penger og prestisje i store fotballfester. Bloom hadde aldri arrangert noe i samme størrelsesorden.

D’Sa fortalte da at satsingen lot byrået bruke kompetansen sin innen kommunikasjon, strategi, sosiale medier og aktivering.

Fotball i Sentrum har så langt hatt over 60.000 besøkende, ifølge D’Sa. Han anslår at ytterligere 20.000 vil komme før mesterskapet er over.

– Gjennom alle de 38 dagene av fotball-VM 2026 har Bloom-teamet besteget et fjell og gjort seg fortjent til en plass i Oslos kulturelle minne – og i minnene til de mange glade menneskene som har deltatt på Fotball i Sentrum, skriver D’Sa på LinkedIn

Powered by Labrador CMS