Kommunikasjonsrådgiver slår tilbake mot Mímir Kristjánsson.

MENINGER:

Bullshit fra Rødt-politikeren om kommunikasjonsjobber

«Vi kommunikasjonsfolk er drittviktige. Som han som vasker på sykehuset, hun i kassa på Rema og hun som opererer oss når vi er syke», skriver Cecilie Stenbakk Alstad.

Publisert Sist oppdatert

For noen uker siden kalte Rødt-politiker Mímir jobber innen kommunikasjon for «bullshit-jobber» i en sak om at vi mangler folk innen helse- og yrkesfag.

Egen forskning viser at 0,0 % av befolkningen blir motivert til å jobbe innen helse- og yrkesfag av å snakke ned av andre jobber.

Men siden Mìmir synes vi kan droppe kommunikasjonsjobber, har jeg lagd en liste over noen av de nye arbeidsoppgavene hans:

1. Du får ansvaret for åpen, klar og god krisekommunikasjon, slik at folk handler raskt og riktig, når det trengs. For eksempel ved neste pandemi, eller om det blir krig.

2. Du skal lage innhold til nettsidene, slik at folk finner den informasjonen de trenger og får gjort det de skal – uten å måtte ringe kundesenteret (for ellers må du ansette flere der).

3. Du skal gjøre om byråkrat-språk og stammespråk til menneskespråk, slik at alle får informasjonen de har krav på og har mulighet til å delta i samfunnsdebatten.

 4. Du skal skrive stillingsannonser som gjør at flere relevante folk søker på en stilling.

5. Du skal skrive pressemeldinger om superkomplekse temaer med avanserte analyser og statistikk for å få i gang viktige politiske diskusjoner.

6. Du skal lage sosiale medier-innlegg til alle kanaler for å vise folk hva skattepengene går til.


7. Du skal gi tydelige og raske svar i kommentarfeltene og til mediene for å forhindre at desinformasjon blir spredd. Du vet, fake news og sånn.

8. Du skal bidra til at ansatte får god informasjon og arbeidsglede gjennom ulike kommunikasjonstiltak, slik at de jobber godt og effektivt.


9. Og du skal lage viktige kampanjer som endrer vaner. Faktisk får du ansvaret for neste Av og til-kampanje om alkoholvaner.

Men hva med PR-byråer og markedsførere? Hva slags nytte har de?

De hjelper virksomheter blant annet med å vokse og bygge omdømme. Med andre ord er de viktige for økonomisk utvikling og arbeidsplasser.

Jeg syns det er ekstra snodig at en politiker velger uttrykket «bullshit-jobber» om en gjeng fagfolk som i bunn og grunn jobber for å bevare tre ting alle politikere bør være opptatt av:

demokratiet, økonomisk utvikling og tilliten vi har til myndighetene.

Som igjen bidrar til

  •  å beskytte folkehelsen vår
  • å forhindre desinformasjon
  • effektiv krisekommunikasjon
  • at flere kan delta i samfunnsdebatten
  • flere jobber og konkurranse i markedet
  • godt arbeidsmiljø og virksomhetsskultur

Blant annet.

Vi kommunikasjonsfolk er drittviktige. Som han som vasker på sykehuset, hun i kassa på Rema, hen som tar vare på barna våre når vi er på jobb og hun som opererer oss når vi er syke.

 Vi trenger ikke rangere jobbene våre. Sammen jobber vi hver dag for at Norge skal være akkurat slik vi vil at Norge skal være.

Kan vi heller snakke om hvordan vi kan gjøre det attraktivt å velge helse- og yrkesfag?

Det er aldri for sent eller for dumt å si unnskyld, Mìmir. Jeg bare nevner det.

Teksten er tilpasset KOM24 med opprinnelse i et Linkedin-innlegg fra Cecilie sin profil. 

———————————————-

Dette er et meningsinnlegg, og gir uttrykk for skribentens mening. Har du lyst til å skrive i KOM24? Send ditt innlegg til meninger@kom24.no.

Powered by Labrador CMS