Nordmenn har trykket KI til sitt bryst, men mange er fortsatt skeptiske.

ChatGPT er favoritten – men dette bruker faktisk nordmenn KI til

Bare 1 av 5 av oss har tillit til KI når viktige beslutninger i livet blir tatt.

Publisert

LLM-språkmodellene kom som en bombe på oss for noen år siden, men har siden blitt en integrert del av nordmenns liv, på godt og vondt.

Nå har IPSOS, i sin nyeste SoMe-tracker, undersøkt nordmenns forhold til KI.

Den daglige bruken av KI-chatboter har økt fra 9 prosent i andre kvartal 2024 til 30 prosent i andre kvartal 2026. Det tilsvarer en vekst på mer enn 200 prosent på to år. Den ukentlige bruken har økt enda mer, fra 24 til 58 prosent i samme periode.

Veksten drives først og fremst av menn, særlig blant yngre brukere. 89 prosent av menn mellom 18 og 29 år bruker KI-chatboter ukentlig. Kjønnsmønsteret snur i enkelte aldersgrupper. Blant 40- til 49-åringer bruker 67 prosent av kvinnene KI-chatboter ukentlig, mot 56 prosent av mennene.

Bruken er klart høyest i de yngre aldersgruppene. Blant de mellom 18-29 år er 80 prosent innom KI ukentlig med aldersgruppen 30-39 hakk i hæl, med 72 prosent som bruker det ukentlig. Helt opp til 59 år bruker flertallet KI ukentlig og selv blant dem over 60 år er bruken på nærmere 40 prosent.

Folk flest i Norge bruker ChatGPT når de bruker KI. Det gjelder begge kjønn og alle aldersgrupper, faktisk bruker 53 prosent av oss ChatGPT. Deretter følger Google Gemini (25 prosent), Microsoft CoPilot (20 prosent) mens Claude og Snapchat my AI har henholdsvis 11 og 10 prosent bruk.  Verdt å merke seg er det at Snap sin egen KI har en svært høy bruk blant de mellom 18-29 år, men ligger svært lavt i alle andre aldersgrupper.

KI-chatboter brukes først og fremst til å lære om nye temaer, få hjelp til skriving og søke råd om personlige spørsmål. Yngre brukere benytter KI spesielt mye til kommunikasjon og støtte. 46 prosent bruker KI til skriverelaterte oppgaver, mens 48 prosent bruker KI til personlige råd.

Bruksmønsteret varierer også mellom kjønnene. Kvinner bruker KI-chatboter oftere enn menn til praktiske behov i hverdagen, som å finne ideer til middagsoppskrifter og søke helseråd.

Dess eldre vi blir, dess mindre tiltro har vi til KI. Bare 1 av 5 har tillit til KI når de tar viktige beslutninger i livet, mens over 4 av 10 har litt eller ingen tillit i det hele tatt.

Men ser vi igjen på tallene for dem mellom 18-29 år, så viser de at 4 av 10 stoler på KI, noe som er langt høyere tall enn i noen andre aldersgrupper. 

Men hvordan KI påvirker samfunnet vårt, er vi svært delt i. Omtrent like mange mener KI har påvirket positivt (34 prosent), som det er folk som mener KI har påvirket negativt (32 prosent). Ikke nok med det, nesten like mange har ikke gjort seg opp en mening enda (26 prosent). Nok en gang er det de unge som er mest positive til KIs innvirkning på samfunnet. 

Powered by Labrador CMS