TRY har fått flere kvinnelige ledere enn mannlige. Likevel viser tallene at det fortsatt er mennene som tjener mest.

Kvinner har tatt styringen i TRY – men lønnsgapet vokser 

TRY har flere kvinner enn menn både blant ansatte og ledere. Men bak suksesshistorien om kjønnsbalanse skjuler det seg fortsatt tydelige lønnsforskjeller.

Publisert

I fjor ble TRY trukket fram som et forbilde på likelønn. Da tjente kvinnene i konsernet 99 prosent av menns lønn.

– I TRY har vi jobbet med å styrke oss på mangfold over lengre tid, og det har gitt resultater. Det gjelder særlig i rekrutteringsprosesser til å bli ansatt i TRY og til lederposisjoner, sa TRY-sjef Sindre Beyer til KOM24 den gang.

Nå viser tallene at forskjellene igjen øker.

Fra forbilde til tilbakefall

Kvinner i konsernet tjener nå 92 prosent av menns lønn. I reklamevirksomheten er gapet større – her tjener kvinner bare 73 prosent av menns lønn.

– Tallene kan variere fra år til år, fordi det handler om tilfeldige utslag av hvem som begynner og hvem som slutter i perioden når regnskapet gjøres opp. Retningsmessig er vi på samme nivå som i fjor, sier Beyer i dag.

TRY-sjef Sindre Beyer understreker at likestilling er et arbeid man aldri blir helt ferdig med.

Ved utgangen av 2024 hadde TRY totalt 370 ansatte – 208 kvinner og 162 menn. Dermed er kvinneandelen 56 prosent, opp fra 55 prosent året før.

I toppledelsen ligger kvinneandelen på 62 prosent, og i mellomledelsen 54 prosent.

– Men man må alltid jobbe med likestilling i alle deler av livet, og aldri tenke at man er ferdig, sier Beyer. 

I styret er det full kjønnsbalanse med tre kvinner og tre menn. Dermed har konsernet oppnådd målene i likestillingsstrategien fra 2019.

– Vi er opptatt av at det skal være likestilling i alle ledd – både når det kommer til ledernivåer, rekruttering og mangfold alle veier, sier TRY-sjefen.

Menn på toppen tjener mest

Av 62 ansatte i TRY Reklame er det 33 kvinner og 29 menn. Her tjener kvinnene i snitt 73 prosent av menns lønn, som nevnt. 

Byrået peker selv på at forskjellene henger sammen med sammensetningen av roller, erfaring og kompetanse – og at både konsernledelsen og administrasjonen er en del av selskapet.

På toppleder-, mellomleder- og rådgivernivå ligger kvinners lønn på rundt 80 prosent av menns, mens kvinner i øvrige stillinger faktisk tjener mer – 106 prosent.

Kvinneandelen varierer også tydelig mellom nivåene: 33 prosent i toppledelsen, 60 prosent i mellomledelsen, 29 prosent blant rådgivere og 52 prosent i øvrige roller.

I årsberetningen skriver TRY at lønn kan variere med erfaring, alder og markedspris på spesifikke talenter. Som kompetansebedrift understreker de at selskapet må tiltrekke seg de beste hodene for å forbli konkurransedyktige.

Kvinnedominans uten likelønn

TRY Opt har 96 ansatte, hvorav 59 kvinner. Kvinneandelen er høy på flere nivåer – 83 prosent i ledelsen, 58 prosent blant rådgivere og 62 prosent i øvrige stillinger. I toppledelsen er det derimot ingen kvinner.

Lønnstallene viser fortsatt et gap. Kvinner tjener i snitt 92 prosent av menns lønn. På rådgivernivå er tallet 94 prosent, mens det i øvrige stillinger faller til 90 prosent.

TRY Råd er enda mer kvinnedominert: 54 av 70 ansatte er kvinner. Kvinneandelen i ledelsen er 100 prosent, og i styret utgjør kvinnene 67 prosent.

Likevel er lønnsgapet tydelig. Totalt tjener kvinnene i snitt 85 prosent av menns lønn. På rådgivernivå, der de fleste jobber, tjener kvinner 76 prosent av menns lønn. I motsatt ende er bildet snudd: i øvrige stillinger tjener kvinner mer enn menn, med 106 prosent.

Årsrapporten forklarer dette med at mange av de kvinnelige rådgiverne er juniorressurser, mens flere kvinner i øvrige stillinger har seniorroller.

Mangfold på eiersiden

Mens lønnsstatistikken viser skjevheter, er bildet lysere når det gjelder eierskap. 

43 prosent av de ansatte i TRY er nå aksjonærer – og over halvparten av dem, 52 prosent, er kvinner.

Selskapet peker selv på at aksjeprogrammet som ble innført i 2022 har vært avgjørende for å få flere kvinner inn på eiersiden. Ifølge TRY har dette bidratt til å gi både større mangfold og økt innflytelse blant de ansatte.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS