Pia Tandrup. Snapchat. Logo.
Snapchat har i lengre tid vist deg annonser i chatten sin. Det legger ikke nordmenn merke til, ifølge en ny undersøkelse.

Ny undersøkelse: Folk legger ikke merke til annonsene på Snap

IPSOS SoMe-tracker viser at Snap blir grust av TikTok på oppmerksomhet på annonsene de viser deg.

Publisert

IPSOS er ute med sin tracker som måler nordmenns bruk av sosiale medier og denne gangen har de spesifikt tatt for seg våre holdninger til annonser på de ulike plattformene og hva man tenker om å betale for å bruke Facebook og Instagram.

Undersøkelsen til IPSOS viser at Snap sliter blant respondentene med å viser relevante annonser til sine brukere. 

Lav relevans

Snap er blant våre største sosiale medier med rundt tre millioner norske profiler, hvor over halvparten bruker app-en daglig. Det som er ganske unikt med Snap er at de er store i omtrent alle aldersgrupper og de har en relativt høy bruk, selv om bruken blant de mellom 18 og 29 år stuper fra 70 prosent daglig bruk til bare 58 prosent.

Denne gangen spurte IPSOS brukerene om de legger merke til reklamen på de ulike sosiale mediene, og Snap, sammen med YouTube kommer klart dårligst ut av det.

De blir oppfatter som å ha lav synlighet og relevans. TikTok på andre siden er opplevd å ha høy synlighet og relevans, til sammenligning.

Siden i sommer har Snap fått mye kritikk for å vise annonser i chaten til folk, selv om Snap selv forsvarte bruken.

– Vi har sett supergode resultater på reach, sa Norden-sjefen Pia Tandrup til KOM24 i sommer, selv om hun ikke ville dele noen resultater.

– Vi driver og tester på det og blir klokere på hvem som åpner og hvor lang tid de bruker på det, fortalte hun og bad nordmenn forberede seg på mer testing av annonseformater.

Usynlige

Nå virker det som om Snap har sluttet med disse annonsene i chaten, og basert på svarene IPSOS har hentet inn, kan det være like greit.

For selv om de nye Snap-annonsene var i chatten, var det bare litt over halvparten som la merke til dem.

Mest synlighet var det blant dem mellom 30-39 år, der 72 prosent la merke til dem. 67 prosent blant dem mellom 18-29 år la også merke til annonsene. Det er også de yngste som er mest villige til å klikke på dem, 30 prosent av dem mente det var meget eller ganske sannsynlig at de kom til å klikke på slike annonser. 

I alle andre aldersgrupper var responsen svært lav og lå på bare sju prosent blant dem mellom 30 og 49 år. 

Snap er ikke enig

KOM24 har vært i kontakt med Snap, som ikke kjenner seg igjen i tallene som IPSOS viser til.

I en e-post skriver en talsperson fra selskapet at deres tall viser at Sponsored Snaps gir opptil 22 prosent flere konverteringer og opptil 19 prosent lavere kostnad per handling (CPA) når de inngår som del av en bredere Snapchat-kampanje.

De bekrefter at Sponsored Snaps er midlertidig utilgjengelig for kampanjer rettet mot Snapchat-brukere i Norge og at de jobber med å oppdatere produktet etter testing. 

Snaps talsperson, som ikke vil bli sitert, viser og til Kantars ferske Media Reactions Report. Den viser at blant forbrukere er Snapchat den nest mest foretrukne annonseplattformen, foran både TikTok og Instagram. Der sier brukerne at de opplever annonser på Snapchat som «morsomme, underholdende og mindre påtrengende».

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS