Vipps, så hadde de best omdømme igjen
Betalingsappen topper listen for tredje år på rad, mens Meta får tidenes dårligste resultat.
Vipps holder stand på toppen av omdømmemålingen Traction for tredje år på rad. Undersøkelsen, som gjennomføres av kommunikasjonsbyrået Apeland, omfatter 50 selskaper utvalgt gjennom en folkelig nominasjonsprosess.
Traction-målingen baserer seg på over 50 000 besvarelser fra Norstats panel. Omdømmescoren beregnes ut fra tre spørsmål om folk har tillit til, liker og er imponert over virksomheten. Skalaen går fra 0 til 100.
Vipps oppnår en score på 90, en svak nedgang fra 92 i 2024. Seks selskaper scorer over 80, mot fire i fjor. Vinmonopolet holder stand i toppsjiktet, mens Rørosmeieriet og Apotek 1 er nye på listen. NRK og Q-Meieriene klatrer oppover. FINN er ute av listen ettersom selskapet ikke lenger er en selvstendig enhet.
Q-Meieriene går forbi TINE og belønnes særlig for sin innovasjon. TINE faller til kategorien «godt omdømme», delvis grunnet bruk av metanhemmere i fôret. Paradoksalt nok får TINE også svakere score på klimavennlighet, til tross for at metanhemmere er et klimatiltak.
Sbanken viser sterkest fremgang i undersøkelsen med en økning på seks poeng til 58. Det er likevel et stykke igjen til bankens toppnotering på 78 i 2021.
Tesla fortsetter å falle på listen. Bilprodusenten, som lenge hadde et godt omdømme i Norge, havner nå i kategorien «dårlig omdømme» med en score på 33.
Meta får det svakeste resultatet som noensinne er målt i undersøkelsen, med bare 30 poeng. Selskapet scorer lavt på de fleste områder, men særlig på ledelse og etikk.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no