Green Camp-konferansen ble arrangert for fjerde gang 27. mai på Vika Kino i Oslo. Konferansen arrangeres av Nr. 17 og samler aktører fra næringsliv, kommunikasjon, innovasjon og bærekraft.

Ny undersøkelse:

Nordmenn forventer mer av kreative bransjer

71 prosent av nordmenn mener kreative bransjer har et ansvar for å inspirere og fortelle om mer bærekraftige løsninger.

Publisert

Det kommer fram i en ny undersøkelse gjennomført av Norstat på vegne av Green Camp.

Undersøkelsen tar for seg nordmenns forventninger til kreative bransjer som TV, reklame, spill, bøker og lydmedier.

– Kreative bransjer former holdninger, språk og kultur hver eneste dag. Når et så stort flertall forventer at disse miljøene bidrar til å inspirere til mer bærekraftige valg, viser det hvilken påvirkningskraft historiefortelling og kreativ kommunikasjon har, sier grunnlegger av Green Camp og byråleder i Nr. 17, Tanja Schøien.

Undersøkelsen viser også at mange mener kreativt innhold påvirker dem i hverdagen.

69 prosent svarer at holdninger og verdier påvirkes av fortellinger og reklamebudskap de eksponeres for.

63 prosent mener god historiefortelling kan gi dem mer lyst til å ta bærekraftige valg.

32 prosent sier de det siste året har blitt inspirert til å leve mer bærekraftig gjennom underholdning som TV, bøker, spill eller lydmedier.

Særlig kvinner mener kreative bransjer har et ansvar for å bidra. Over 80 prosent av kvinnene i undersøkelsen svarer ja på spørsmålet om kreative bransjer bør inspirere til mer bærekraftige løsninger.

Undersøkelsen peker også på et skifte i hvordan nordmenn forstår kreativitet.

Hele 89 prosent mener det er mer kreativt å redesigne, vedlikeholde og forbedre eksisterende produkter enn å følge og anskaffe de nyeste trendene.

– Dette viser at kreativitet i økende grad forbindes med problemløsning, gjenbruk og smartere ressursbruk – ikke bare nytt konsum. Det er et viktig signal til både kreative miljøer og næringslivet, sier Schøien.

Samtidig viser undersøkelsen at mange opplever begrenset mulighet til å påvirke utviklingen gjennom egne valg.

Kun fem prosent mener de i stor grad kan påvirke utviklingen av mer bærekraftige løsninger som forbrukere.

53 prosent svarer at de i liten grad eller ingen grad opplever å ha slik påvirkningskraft.

– Dette understreker hvorfor kommunikasjon, historiefortelling og kulturelle uttrykk er viktige. Folk trenger både inspirasjon og opplevelsen av at egne valg betyr noe, sier Schøien.

Powered by Labrador CMS