Ihor var reklamemann før krigen kom. Nå er han i hæren
I februar neste år er det fire år siden Russland invaderte Ukraina. Ihor Dubrovskiy tror ikke han vil vende tilbake til reklamebransjen etter å ha vært i hæren.
«Gode Folk». Det var navnet på reklamebyrået som Ihor Dubrovskiy drev før 24. februar i 2022.
På det meste var de 10 ansatte, og Dubrovskiy var med på å starte byrået.
– Vi holdt på med mange former for reklame. Bannere, T-skjorter, plakater, billboards og annen utendørsreklame. Det var god business, sier han til KOM24.
Det er søndag 14. september, og det er nå tre og et halvt år siden Russland startet sin fullskala invasjon av Ukraina. Dubrovskiy snakker i telefonen fra sin hjemby, Sumy.
I hæren
Her bor han fremdeles, sammen med kone og to barn. Regionen Sumy ble angrepet helt i starten av krigen, men russiske styrker har ikke klart å ta selve byen.
– Det er omtrent 35 kilometer herfra til grensen til Russland. Men vi prøver så godt vi kan å leve et normalt liv. Kinoen er fortsatt i drift, og det går fortsatt an å dra på restaurant, sier Dubrovskiy.
Denne søndagen har han fri, men til daglig er han i den ukrainske hæren. Det var viktig for Dubrovskiy og familien å bli værende i Sumy, og han bestemte seg tidlig for at han ville melde seg som frivillig i forsvaret.
I april i år ble byen utsatt for et russisk luftangrep som drepte 35 mennesker.
Dagen før KOM24 snakker med Ihor, har tre personer blitt drept et annet sted i regionen.
– Hvordan er det å leve i den situasjonen, med kone og barn?
– Det er ganske vanskelig. Det er alltid en viss redsel for å bli angrepet, og det er en stor psykologisk påkjenning. Det kan komme når som helst, og da må vi vite hvor vi skal søke tilflukt og hva vi skal gjøre.
Han hadde militærerfaring fra før krigen, og har derfor jobbet en del med å lære opp folk.
– Jeg vil forsvare landet mitt, og behovet for å bli værende her er veldig sterkt. Da invasjonen startet, var det helt forferdelig. Men russerne vil at vi skal være redde. Jo flere som drar herfra, jo lettere blir det å ta over.
Brutalitet
Dubrovskiy tror de aller fleste utenfor Ukraina ikke forstår hva som egentlig skjer. Han sier at russiske soldater er enda mer brutale enn folk i andre europeiske land får inntrykk av.
– De terroriserer oss, ødelegger infrastruktur, strømnett og vannforsyning, for å nevne noe. De har fått ordre om å drepe alle ukrainere de ser, og min erfaring er at det ikke nytter å prøve å snakke med russerne.
Han har en Instagram-konto der han jevnlig legger ut oppdateringer fra krigen. Der har han et mål om å nå ut til folk som kan bistå med kjøretøy eller andre viktige ressurser.
– Jeg har kommet i kontakt med folk fra andre land, som Tyskland, Polen og Norge. En del av jobben er å få dem til å forstå hvor ille dette er, og hvor forferdelig russerne oppfører seg.
Bruker kunnskapen
Livet i reklamebyrå kommer lenger og lenger unna etter hvert som krigen pågår. Når det hele en dag tar slutt, ser ikke Dubrovskiy for seg at han vil returnere til sin gamle jobb.
Han ser heller for seg å starte et senter for rehabilitering, der de som har deltatt i krigen skal få hjelp.
– Savner du det å jobbe med reklame?
– Det er vanskelig å svare på. Akkurat nå er det krigen jeg fokuserer på, og det er et helt annet liv enn jeg hadde før. Denne situasjonen har forandret meg og mange andre ukrainere.
Likevel drar han nytte fra sin tidligere jobb, blant annet når han legger ut bilder og videoer på sosiale medier.
– Vi har fått bra respons på det vi legger ut. Jeg har også kommet i kontakt med en amerikaner som har bidratt med seks kjøretøy.
Dubrovskiy har også blitt kjent med den norske PR-rådgiveren Lars Petter Solås, som tidligere i år kjøpte en bil som han kjørte hele veien fra Norge til Ukraina.
– Det er bare noen eksempler på folk som har bidratt, så sosiale medier har vært effektivt når det gjelder å komme i kontakt med folk som vil hjelpe.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no