Mímir Kristjánsson måtte si nei til invitasjonen han fikk fra Anne-Lise Mørch von der Fehr og Kommunikasjonsforeningen.

Stusser over antallet invitasjoner: – De må ha et sadomasochistisk problem

Kommunikasjonsfolk, samfunnsnytte og «bullshit-jobber» skal igjen debatteres, denne gangen på Arendalsuka. Rødt-politiker Mímir Kristjánsson synes han ofte blir invitert, og synes det er litt rart.

Publisert

– Jeg har blitt invitert, og jeg føler jo at jeg skylder kommunikasjonsbransjen å stille opp før eller siden. Men det har seg sånn at det er valgkamp, og jeg stiller til valg i Rogaland. Så jeg drar ikke til Arendal i hele tatt i år.

Det sier Mímir Kristjánsson til KOM24. 

Rødt-politikeren har lenge vært kritisk til antallet kommunikasjonsrådgivere i det offentlige, og ble derfor invitert til en panelsamtale på Arendalsuka.

– Dette er ikke første gang jeg blir invitert av folk i kommunikasjonsbransjen til å diskutere dette, for å si det sånn. Det er nesten skremmende hvor ofte det skjer. De må ha et sadomasochistisk problem, sier Kristjánsson og ler.

Fikk inn erstattere

Panelsamtalen i Arendal skal foregå på åpningsdagen, mandag 11. august.

– De får ringe noen i Senterpartiet. De pleier å fungere bra som «stand in» for meg i slike debatter, fortsetter Kristjánsson.

Når KOM24 spør Kommunikasjonsforeningen, som arrangerer seansen sammen med Zynk og Universitetet i Agder, sier de at de også har prøvd å spørre Sigbjørn Gjelsvik fra nettopp Senterpartiet.

Men heller ikke han blir å se i Arendal på mandagen.

– Det må gå an å mene at det er behov for kommunikasjonsfolk mange steder, samtidig som man også mener at det er for mange som jobber med det mange steder, legger Kristjánsson til.

Daglig leder i Kommunikasjonsforeningen, Anne-Lise Mørch von der Fehr, sier til KOM24 at de nå har fått inn flere i panelet. Fra før skal hun selv sitte der sammen med Roy Emanuelsen og Guri Størvold.

Nå er det også klart at sjefredaktør i Nettavisen, Gunnar Stavrum, skal delta. Avisen har i det siste publisert flere saker om kommunikasjonsfolk i det offentlige.

I tillegg kommer journalist Thomas Spence, som gir ut boken «Demokrati til salgs. Myter, metoder og knep i kommunikasjonsbransjen», Astrid Bugge Mjærum i Skatteetaten og Claus Sonberg i Statkraft.

– Vi kommer til å diskutere om demokratiet er til salgs som Spence skriver om i boken sin, og om det brukes for mye offentlige ressurser på kommunikasjon, sier Anne-Lise Mørch von der Fehr.

Avfeier at de har et problem

Når Von der Fehr får høre om Mímir Kristjánsson påstand, ler hun høyt.

– Jeg synes det skal få stå for seg selv, sier hun.

– Men nei, vi har ikke et sadomasochistisk problem. Mímir er en god kommunikatør. Han kunne fått jobb i bransjen!, legger hun til.

– Denne debatten dukker opp med jevne mellomrom. Blir du lei av å sitte å forsvare kommunikasjonsbransjen på denne måten?

– Nei, jeg synes det er utrolig meningsfylt, fordi det gjøres mye godt kommunikasjonsarbeid. Kommunikasjon i offentlig forvaltning handler om å sette innbyggere og brukere i stand til å gjøre gode valg, og det perspektivet forsvinner ofte i kritikken.

– Samtidig er det på mange måter sunt med debatt om det vi leverer er godt nok.

– Men hvor lenge kan man ha den samme debatten? Blir du noen gang ferdig med å snakke om dette, tror du?

– Jeg tenker at når debatten dukker opp igjen, får vi en ny anledning til å vise at vi er viktig. Det viser også at folk er opptatt av det vi gjør. En utfordring er at kritikerne våre tror at vi bare driver med mediehåndtering. Vi gjør mye mer enn det.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS