Stephan Meyer begynner som regionleder i Apriil i midten av februar.
– Vi får jobbe med kanskje den sterkeste kulturmerkevaren vi har i Norge, sier Stephan Meyer, regionleder i Apriil Bergen.

Apriil vant kampen om Festspillene i Bergen

Fem byråer konkurrerte om millionavtalen. Nå får Apriil oppgaven med å gi den tradisjonsrike kulturfestivalen et nytt uttrykk.

Publisert

Apriil har vunnet rammeavtalen for reklame- og kommunikasjonstjenester for Festspillene i Bergen.

– Vi er kjempeglade og spente over å få jobbe med kanskje den sterkeste kulturmerkevaren vi har i Norge, sier regionleder i Apriil Bergen, Stephan Meyer, til KOM24.

Avtalen kan være verdt opptil 2,8 millioner kroner. Fem byråer leverte tilbud i konkurransen: Alf Gundersen, Apriil, Knowit, Little Big Sister og Tre Bergen.

Festspillene i Bergen har tidligere hatt avtale med TRY Råd i 2022 og 2023. Deretter har Sesong 1 vært festivalens kommunikasjonsbyrå frem til nå.

– Dette handler ikke bare om å utvikle en ny visuell profil, men om å forvalte en viktig kulturarv samtidig som det visuelle uttrykket oppleves relevant og inspirerende for nye generasjoner publikum, sier Meyer.

Nytt uttrykk på vei

Apriil skal blant annet bistå Festspillene med strategisk og kreativ rådgivning, videreutvikling av grafisk profil og visuell identitet, samt konsepter for salgs- og merkevarekampanjer.

– Vi i Apriil håper å bidra med et tett samspill mellom strategi, design, kommunikasjon og gjerne en solid dose teknologi, sier Meyer.

Målet er å utvikle en helhetlig identitet og merkevareplattform som fungerer på tvers av markedsføring, digitale kanaler og publikumsopplevelser.

– Vi håper jo på å kunne sette Apriil sitt merke på hvordan Festspillene pakker inn kunsten, musikken, teaterprogrammet og alt det andre de tilbyr. Men det er også viktig å være ydmyk for at den visuelle profilen ikke skal konkurrere med kunsten, sier han.

Apriil gleder seg til å komme i gang med samarbeidet. 

– Festspillene rommer både bredde og kvalitet, tradisjon og nyskaping, lokal bergenspatriotisme og et internasjonalt nedslagsfelt. Det er nettopp den dynamikken vi ønsker å synliggjøre og forsterke gjennom samarbeidet, sier Meyer.

Derfor valgte de Apriil

Festspillene i Bergen arrangeres hver vår og er en av landets største kulturfestivaler, med musikk, opera, teater, dans og samtaler på programmet.

Festivalen har vært arrangert siden 1953 og hadde over 70.000 besøkende i 2025.

Markeds- og kommunikasjonssjef Nina Lauvsnes sier Apriil skilte seg ut i konkurransen.

– Vi opplevde at Apriil hadde en svært god forståelse for hvem vi er, hva vi står for, og hvilke ambisjoner vi har for årene som kommer. De kombinerer strategisk innsikt med sterk kreativ kompetanse, og evner å både utfordre og inspirere oss, sier hun.

Rammeavtalen gjelder i to år, med opsjon på forlengelse i ytterligere to år. Kvalitet var vektet 60 prosent i konkurransen, mens pris telte 40 prosent.

– Vi ser fram til å utvikle Festspillenes visuelle uttrykk og kommunikasjon videre sammen med dem, sier Lauvsnes.



Powered by Labrador CMS