Ærlig Trigger-sjef: – Vi kommer til å trenge færre framover
Kunstig intelligens og prispress er noe av det som gjør at arbeidsmarkedet stadig blir vanskeligere, mener Bente Kvam Kristoffersen.
(Kulturhuset, Oslo): – Det blir tøffere, det merker vi også. Arbeidsmarkedet er beinhardt, og det å drive byrå er ferskvare. Den siste jobben vi har levert, er det vi vurderes på, sa Bente Kvam Kristoffersen til de frammøtte på Kommunikasjonsforeningens frokostseminar.
Kristoffersen uttalte også at de som byrå kommer til å trenge færre hoder i tiden framover.
– Jeg er helt sikker på at også vi i Trigger ikke vil trenge like mange i årene framover. Vi skalerer ikke ned fordi KI tar alle jobbene, men vi må jobbe smartere, sa Kristoffersen.
Ikke bare mørke
KOM24 har nylig omtalt arbeidsmarkedet i kommunikasjons- og PR-bransjen, der det stadig blir færre ledige stillinger.
Tall fra FINN viser at antall utlyste stillinger innen kategorien markedsføring og annonsering falt med 44 prosent, mens PR og kommunikasjon hadde en nedgang på hele 58 prosent i 2025.
Disse tallene ble også presentert på Kulturhuset. Dosent ved Kristiania, Øystein Pedersen Dahlen kom i ettertid på scenen og la til at det også lyses ut stillinger i mange andre kanaler enn FINN.
I 2023 var det totalt 6 719 jobber innen for PR og kommunikasjon på FINN. Dette gikk ned til 4 430 i 2024, og videre ned til 1 821 i 2025.
Når det gjelder markedsføring og annonsering var tallet på 8 221 i 2023, 6 085 i 2024 og 3 389 i 2025.
Men det er absolutt håp for dyktige kommunikatører, understreket Kristoffersen. Hun viste til en undersøkelse fra World Economic Forum, som blant annet viser at kreativ tenkning holder seg som en svært viktig egenskap for arbeidsgivere, til tross for omfattende bruk av kunstig intelligens.
– Kommunikasjon er et vanvittig stort fagområde. Og i en verden preget av så mye uro, er det enda viktigere med gode kommunikasjonsfolk, sa Kristoffersen.
Flere tips
Hun anslår at hun har rekruttert mellom 70 og 100 ansatte til Trigger gjennom sin tid i byrået.
Kristoffersen kom med noen tips til de som søker på en jobb i bransjen.
– Få fram hvorfor du søker. Når jeg leser søknader, overrasker det meg av og til at det ikke kommer fram på en tydeligere måte.
– Hva kan du bidra med? Jeg får inn mange søkere, og flere av dem er fra seniorer med knallsterk CV. Få fram hvorfor akkurat du vil jobbe i for eksempel Trigger.
– Vær nysgjerrig på ekte. Gå inn på nettsiden vår og se på det vi har gjort. Se for eksempel på det vi gjorde med Trygg Trafikk. Hva synes du, og var det noe du ville gjort annerledes?
Kristoffersen sa også at de som klarer å tilpasse seg, stiller sterkere enn andre. Det å være interessert og kritisk ble nevnt som viktige egenskaper.
– Den som tilpasser seg, overlever på markedet. Du må være interessert i teknologi. Også må du være kritisk. Prøv å tenk litt som journalistene, sa hun.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no