MENINGER:
En bransje som driver med selvskading
«Det er bare vi selv som kan gjøre noe med prisdumpingen. Jeg heier på Trigger som gjør det, og lover å gjøre det samme», skriver Marte Ramborg.
Det er beundringsverdig at Bente Kvam Kristoffersen i Trigger tar opp idiotiet i vår egen bransje med prisdumping. Og det er meningsløst å diskutere om en timepris på 1146 eller 1132 er en bærekraftig timepris – ingen av dem er jo det.
For å kunne drive bærekraftig med såpass lave timepriser må man enten ha lave gjennomsnittslønninger, en urealistisk høy faktureringsgrad eller eventuelt la andre kunder betale for de kundene med lave timepriser.
Så må byrået finne andre måter å skape lønnsomhet på: Påslag på innkjøp, telle timer litt raust, ha mye ubetalt overtid og det er sikkert flere kreative forslag her.
Men vi ender altså uansett opp med å underby på våre tjenester.
Vi som bransje bidrar til å nedvurdere verdien av eget arbeid, kompetanse og erfaring.
Når vi selv verdsetter dette så lavt – hvorfor skal kundene ville betale for det?
Timeprisene har stupt over flere år. Samtidig, i hvert fall hos oss, er vi nødt til å følge tariffavtaler og lønnsutvikling.
Kostnadene har økt betraktelig og inntektene har stagnert for svært mange byråer.
Kundene våre velger selvsagt det tilbudet med lavest pris – særlig når det er tilfredsstillende på kvalitet.
Det er bare vi selv som kan gjøre noe med den prisdumpingen.
Jeg heier på Trigger som gjør det, og lover å gjøre det samme.
———————————————-
Dette er et meningsinnlegg, og gir uttrykk for skribentens mening. Har du lyst til å skrive i KOM24? Send ditt innlegg til meninger@kom24.no.