Helge holder en Smash!-pose og smiler foran et gult sceneteppe.
Per Høj hadde med seg en av sine mest kjente figurer på sin stand.

Byråene åpnet galleridørene – med tatoveringer og tvil

18 byrå viste seg fram for potensielle kunder i gamle Nasjonalgalleriet på torsdag. 

Publisert Sist oppdatert

(Nasjonalgalleriet:) – Vi var veldig i tvil om vi skulle bli med når invitasjonen kom.

Det sier kreativ leder i Morgenstern, Anders Muurman Holm, til KOM24.

Torsdag ble Tigerbrøl arrangert i regi av Annonsørforeningen (ANFO). 400 deltakere minglet og tittet på hva 18 byrå hadde stilt ut i de gamle museumslokalene midt i Oslo.

– Kjempelurt

Morgenstern viser fram en rekke av sine mest kjente jobber gjennom ti år, som Mandag og Finn-katten, for FINN, Blodtabellen og ikke minst deres prisvinnende film om den lille jenta som banner, for Maxbo.

Muurman Holm sier at de hadde noen diskusjoner om vi skulle være med, men de diskusjonene fikk fram at dette er veldig bra.

Camilla Kim Kielland og Anders Muurman Holm smiler sammen foran en gul bygård.
Camilla Kim Kielland og Anders Muurman Holm på Tigerbrøl

– At annonsører og byrå får en møteplass som de ikke har hatt før, tror jeg er kjempelurt. At de kan komme og få se litt arbeid, vi kan møte de og vi kan høre hverandres perspektiver. Vi er gode på å ha mye konferanser i denne bransjen her, men ofte så er det en om medier, og en annen om kreativitet, her kan man få begge deler, sier han.

– Elsker denne dagen!

Kristina Skogen i Anorak bobler over av engasjement når hun snakker med KOM24.

– Jeg ELSKER denne dagen!, sier hun.

Hun har for anledningen tatt på seg rollen som museumsdirektør. Hun sier at siden det hele skjer i et gammelt museum, som hadde utstillinger, skal de forvalte det hele som en installasjon med en utstilling av noen av de fineste jobbene de har gjort.

– Vi hedrer det vi forvalter, så man skal være stolt og oppspilt over dette, sier hun.

Hun har delt de ansatte inn i fire ulike vaktskift, hvor de har en guide på hvert skift. Alle er kledd i sort og guidene har egne briller.

– Vi skulle egentlig ha turtle necks og, men de var utsolgt over hele byen, sier hun.

Det Skogen sier hun liker aller best med Tigerbrøl, er at det er et arrangement for dem og kundene sine.

– For et byrå er ingenting aleine. Og selv om kundene kanskje tror det, så er de heller ikke noe aleine. Det er sammen, når vi får de synergiene, vi virkelig får til noe. Det er skikkelig bra, sier hun.

Egen tattovør

Kristin Eikeland Grimstad i svart antrekk med en svart ballong i et lyst rom.
Kristin Eikeland Grimstad

Inne hos ANTI er det hele svært minimalistisk med en rekke svarte ballonger på gulvet og en sort plakat med en variant av logoen og et telefonnummer hvor det står at du kan få framtida di spådd. 

– Vi må være tro mot merkevaren, så vi kjører alt i svart, sier managing partner, Kristin Eikeland Grimstad

De har også med en egen tatovør, for det har de alltid når det er fest. Og før han i det hele kom i gang, sto det ni stykker på venteliste. Først ute var blant annet en byråleder fra en konkurrent.

– Målet er å bli husket for noe annerledes, det er jo interference vi jobber med, sier hun.

– Men hva vil dere få ut av å være her?

– Vi vil ha kontakt med flere av annonsørene der ute, sier hun.

Grimstad forteller at det er mange som ikke vet at de jobber så mye med reklame som de gjør.

– De tror at vi fra gammelt av er et designbyrå, det er vi ikke. Vi er et merkevarebyrå med skarpt fokus på kommunikasjon og reklame. Da er det viktig å bli husket og at de tenker at vi er noe annet. og foreløpig tror jeg vi har lykkes ganske mye med det, sier hun.

Vil være med

Inne hos Per Høj driver blant annet Helge fra Smash-reklamene og maler på et gigantisk portrett av seg selv.

– Når bransjen samles vil vi være med. Det er en mulighet for oss å vise oss fram og det er gøy å se på hva de andre har gjort på sine stander, sier byråleder Håkon Fretheim.

Han beskriver deres stand som en separatutstilling av kunstneren Per Høj.

Helge holder en Smash!-pose og smiler foran et gult sceneteppe.
Helge. Smash.

– Vi håper folk legger merke til hva vi jobber med og at vi får en lead eller to, sier han om deres forhåpninger for dagen.

– Er arrangementet kommet for å bli?

– Tja. Det er mye energi her, så forhåpentligvis kan det bli noe årlig. Men vi får snakke med ANFO og finne ut hva som har fungert og hva vi kan gjøre bedre. For eksempel tror jeg én sal og utvidet dedikert «galleritid» vil gjøre arrangementet lettere å konsumere. Ikke minst fordi byråene legger mye tid i utstillingene sine, sier han.

De som har vært mest skeptiske til Tigerbrøl har vært gjengen i Øvre Slottsgate. Både POL og TRY ville i utgangspunktet ikke være med.

Kreativ leder i TRY Reklame, Lars Joachim Grimstad, sier at det handler om at arrangementet kon brått på i en travel oppstart på høsten.

– Så det var vel mest det at vi ikke trodde vi hadde tid til å være med på det. Men vi elsker initiativet og at vi sammen med annonsører kan fokusere på kreativitet, sier han og mener at det trenger man mer av.

TRYs stand er veldig minimalistisk med et fokus på jobbene de har gjort gjennom nærmere 30 år.

– Er Tigerbrøl kommet for å bli?

– Det håper jeg. Så må vi sikkert inne formen. Men vi har ikke en arena hvor vi møtes på dette, sier han og sier at drømmen er at dette skal bli et tredagers fagfokusfestival, som kan knyttes sammen med Gullblyanten.

– Men med så mange kunder her og også så mange konkurrenter til stedes, du frykter ikke at kundene deres blir lokket over til konkurrentene da?

– Det er vel som å være gift det, du må bare ha selvtillit nok. Det er mange hyggelige kunder og kollegaer her, men vi er trygge på oss selv, så det står vi godt i, sier han.

– Som å sende mannen på speeddate

Også Janne Brenda Lysø i POL drar fram ekteskapsanalogien når hun snakker om frykten for konkurrentene.

– Jeg synes det er som å sende mannen på speeddate. For jeg syns vi sender kundene på speeddate her, og det er jo litt rart. men jeg vet jo han er mest glad i meg. Men jeg vil helst han ikke drar på speeddate likevel. Det er litt følelsen jeg har med det, sier hun og kaller det hele for skrekkblandet fryd.

Lysø sier at POL er med av nysgjerrighet på hva dette kan ende med å bli og sier at det har vært interessant å gå rundt og snakke med kunder og kollegaer. 

Standen deres skulle både være enkel og samtidig vise hvem POL er.

Janne Brenda Lysø smiler foran en vegg med fargerike, håndskrevne lapper.
Janne Brenda Lysø

– Så vi har tatt skisseblokker som hadde liggende og har hengt opp notater for å vise hvordan vi tenker. Så har vi naturligvis tatt bort ting som noen kan stjele eller synes er for interessant, sier hun.

Nord sin stand er laget for å invitere folk til å bli kjent med dem og for å prate. Byrået har tatt med åtte ansatte til gamle Nasjonalgalleriet, som torsdag åpnet for første gang på mange år. 

– Det er kjempegøy at ANFO samler kunder og byrå til en slik dag. Det å ha møteplasser der vi får vist oss fram og det vi gjør, sammen med andre, er veldig verdifullt, sier byråleder Thomas Olsson.

Han sier de håper å bli inspirerte og at andre får se en side av Nord som de ikke kjente før. 

Powered by Labrador CMS